Tuesday, April 30g-point.gr

League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Με ανατροπή κέρδισε ο ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό

Τεράστιο «διπλό» πήρε ο ΠΑΟΚ μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» επί του Ολυμπιακού με ανατροπή και 3-2 σετ, στο πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά του League Cup. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Κυριακή στο «Παλατάκι».

Οι «ασπρόμαυροι» χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ (3-0, 3-1, 3-2) ώστε να είναι εκείνοι που θα πάρουν το εισιτήριο, αλλά ακόμα και σε ήττα με 2-3, θα έχουν τη δυνατότητα να διεκδικήσουντην πρόκριση σε «χρυσό» σετ. Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι αναζητούν καθαρή νίκη (0-3, 1-3) ή νίκη με 2-3 και κατάκτηση του «χρυσού» σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κέρδισε άνετα το πρώτο σετ με 25-11. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ψύχραιμες επιλογές στο φινάλε πήρε το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τρίτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα, αλλά ο «Δικέφαλος» κατάφερε να ξεφύγει και να κάνει το 1-2 στα σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τους Έγκλεσκαλνς, Ανδρεάδη ισοφάρισαν σε 2-2 τα σετ.

Η νίκη κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο ΠΑΟΚ στο φινάλε κατάφερε να το κατακτήσει με 15-12 και να πανηγυρίσει τη νίκη.

Διάβασε  Κουλιεράκης: «Δεν έχει τελειώσει ακόμα κάτι για τον τίτλο - Όποιος έχει τον περισσότερο τσαμπουκά με ΑΕΚ θα κερδίσει»