Friday, April 19g-point.gr

Με έναν φανταστικό Χάτσερ…ο ΠΑΟΚ κέρδισε και το Ρέθυμνο

Με έναν εκπληκτικό Κλάντον, που έκανε το καλύτερο δεκάλεπτο στη θητεία του στο Ρέθυμνο, οι γηπεδούχοι έβαλαν πολύ δύσκολα στον ΠΑΟΚ, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5) με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 7 πόντους. Τη σκυτάλη του σκοραρίσματος ανέλαβε ο Χριστοδούλου, που με δικούς του πόντους έκανε το 16-9, ενώ με τρίποντο του Τζόνσον για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (21-11). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε μπει υπνωτισμένη στο παιχνίδι κατάφερε να κλείσει την περίοδο μόλις στο –6 (21-15) με συνεχόμενους πόντους του Χάτσερ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου φαινόταν ότι ο ΠΑΟΚ θα καταφέρει να θέσει το δικό του νόμο, αφού πολύ γρήγορα με τους Γκος και Τζόουνς κατάφεραν να φέρουν το ματς στον έναν πόντο (23-22 και 25-24). Παρ’ όλα αυτά, το Ρέθυμνο έβγαλε τον άσο από το μανίκι, αφού ο νεοαποκτηθέντας Τζόνσον με δύο σερί τρίποντα έκανε το 31-24, επαναφέροντας τη διαφορά έπειτα από πολλή ώρα στο +7. Ο καταιγισμός τριπόντων από τους γηπεδούχους συνεχίστηκε, με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να πετυχαίνει ένα τρίποντο και ένα… τετράποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +9 (40-31). Η υψηλότερη τιμή στη διαφορά ήταν το +10 (42-32), με τον Μπαρτ να συνεχίζει συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι. Τελικά, με δίποντο του Χρυσικόπουλου το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 42-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Με τους Γκάρετ και Γκος, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους πέντε (45-40), αλλά το Ρέθυμνο με τον «καυτό» Χριστοδούλου επανέφερε το +8 (48-40) για την ομάδα του. Αυτή ήταν, όμως, και η τελευταία έκλαμψη των γηπεδούχων στην 3η περίοδο, αφού ο Χάτσερ άρχισε να κάνει τα πάντα στο παρκέ. Με δικούς του πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Γκος, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 0-14, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (48-54) και μάλιστα πηγαίνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους. Το Ρέθυμνο βρήκε μια πρόσκαιρη απάντηση με τους Ραζή και Κλάντον (53-54), αλλά και πάλι ο Χάτσερ με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 53-57.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 53-57, 78-88.

Ρέθυμνο CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Τζόνσον 14 (4), Χριστοδούλου 25 (6/8 τρίποντα), Μπαρτ 18 (3/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Κλάντον 9 (13 ριμπάουντ, 6 λάθη), Ντάνιελς 2, Σιγκούνας 1, Καλογιαννίδης, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις, Τζόουνς 6.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Κόνιαρης, Μαργαρίτης 3, Σχίζας 5, Γκος 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ζάρας 8 (2), Αθηναίου 1, Γκάρετ 9 (9 ριμπάουντ), Χάτσερ 37 (11/17 σουτ, 9/9 βολές), Τζόουνς 8 (8 ριμπάουντ).