Tuesday, April 23g-point.gr

Με επιβλητική εμφάνιση ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες(video)

O Δικέφαλος μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο, με διάθεση να απειλήσει και να μπει σε θέση οδηγού άμεσα.

Ωστόσο, η αστοχία, αλλά και η ατυχία σε πολλές περιπτώσεις, όπως και οι τοποθετήσεις των γκολκίπερ (Βάτερμαν και Σωτηρίου) δεν επέτρεψαν στον Δικέφαλο να πετύχει κάποιο γκολ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το ημίχρονο τελείωσε με πάνω από 10 τελικές για τον ΠΑΟΚ, αρκετές εκ των οποίων ήταν κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Μόλις στο 4ο λεπτό, οι «ασπρόμαυροι» είχαν καλή ευκαιρία με τον Ουάρντα να κάνει ένα γυριστό σουτ και τον Βάτερμαν να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Kρεμντσικ είχε καλή ευκαιρία να σκοράρει όμως έστειλε άουτ τη μπάλα. Η πρώτη… υποψία φάσης για τον ΟΦΗ ήρθε στο 8’ με τον Στάικο να σουτάρει άστοχα.

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον ΠΑΟΚ που έκλεισε στα καρέ του τον ΟΦΗ, με τον Κρμέντσικ να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 11ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Ουάρντα βγήκε τετ α τετ με τον Βάτερμαν, στέλνοντας άουτ τη μπάλα. Στο 19’ ο Δικέφαλος απείλησε ξανά έχοντας πρωταγωνιστή τον Τσέχο φορ, που έκανε εξαιρετική κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Κρητικοί έμειναν με 10 παίκτες, αφού ο Βάτερμαν βγήκε από την περιοχή του και έκανε σκληρό φάουλ στον Τζόλη βλέποντας μετά από χρήση VAR την κόκκινη, με το διαιτητή Παπαπέτρου να δείχνει αρχικά κίτρινη κάρτα. Ο Σωτηρίου κλήθηκε άμεσα να φορέσει τα γάντια του και να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να απειλεί κυρίως με τον Κρμέντσικ που δεν μπορούσε να βρει στόχο, ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Τζόλης έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά, αφού ο Σωτηρίου έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έχασε στο Καραϊσκάκη, αλλά παραμένει ζωντανός στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος

Ο Δικέφαλος μπήκε με την ίδια όρεξη και στο δεύτερο μέρος, αποφασισμένος όμως αυτή τη φορά να μην αφήσει τις ευκαιρίες να πάνε χαμένες. Έτσι, μόλις στο 48’ άνοιξε το σκορ, με τον Μουργκ να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Τζόλη να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα από κοντά. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα, με τον Αυστριακό και πάλι να βγάζει την ασίστ στον Βαρέλα αυτή τη φορά, που με σουτ έκανε το 0-2, αφού ο Σωτηρίου δεν κατάφερε να διώξει όπως ήθελε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Βιεϊρίνια έκανε ένα σουτ – βολίδα έξω από την περιοχή, με τον Έλληνα πορτιέρο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Κάπου εκεί, οι «ασπρόμαυροι» κατέβασαν ταχύτητα και προσπάθησαν να κρατήσει δυνάμεις ενόψει των επόμενων παιχνιδιών.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε ωστόσο να πετύχει και άλλο γκολ, με τον Κρμέντσικ αυτή τη φορά να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 67ο λεπτό, μετά από ασίστ του Τζόλη ο Τσέχος βγήκε σε θέση τετ α τετ ευστοχώντας αυτή τη φορά και πετυχαίνοντας το δεύτερό του τέρματα με τη φανέλα του Δικεφάλου.