Monday, April 29g-point.gr

Mε κορυφαία την Χατζηπαρασίδου σήκωσε το έβδομο Κύπελλο ο ΠΑΟΚ!

Επέστρεψε στους τίτλους στο Κύπελλο χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος» επικράτησε 26-22 του ΟΦΝΙ στο κλειστό των Μελισσίων στον τελικό του final-4 της διοργάνωσης και κατέκτησε το έβδομο τρόπαιο του στον θεσμό και πρώτο μετά το 2022, φτάνοντας τους 14 εγχώριους τίτλους κι αποδεικνύοντας την κυριαρχία του στο άθλημα εν Ελλάδι.

Με σπουδαία εμφάνιση και ηγέτη τη Χατζηπαρασίδου με 11 γκολ, ο «δικέφαλος» κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο της σεζόν μετά το Super Cup και πλέον οι δύο ομάδες θα επικεντρωθούν στην προσπάθεια κατάκτησης του πρωταθλήματος, όπου κι αναμένεται να το διεκδικήσουν στους τελικούς της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-2 με την αρχηγό του και 6-4 με την Μπροκάρντο στο 13′. Η Νέα Ιωνία αντέδρασε κι ισοφάρισε με τη Στουγιαννίδου, με τις πρωταθλήτριες να ξεφεύγουν με +2 με την Αζεβέδο και τη Σαμολαδά να διαμορφώνει το 11-10 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, η Νέα Ιωνία μείωνε συνεχώς στο -1 στο σταθερό προβάδισμα του ΠΑΟΚ, που είχε πρωταγωνίστρια την Κερλίδη σε αυτό το διάστημα. Εκεί, η Χατζηπαρασίδου με τα συνεχόμενα γκολ έφερε το 19-15, η Στουγιαννίδου μείωσε σε 20-17, αλλά οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ρυθμό και, με την Κουλούρη ως «κλειδί», πήγαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με το 24-19. Η Παπά με δύο τέρματα μείωσε σε 24-21, αλλά η Χατζηπαρασίδου πήρε τις πρωτοβουλίες κι έφερε το τελικό 26-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 6-5, 8-6, 9-8, 11-10 (ημχ.) 13-12, 15-14, 19-15, 21-18, 24-19, 26-22