Friday, April 19g-point.gr

Με μια εντυπωσιακή παράσταση και καταιγισμό τριπόντων, ο ΠΑΟΚ συνέτριψε 101-84 τον Άρη

Η ομάδα του Χαραλαμπίδη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αφού «πάτησε» τον Άρη (101-84) στην κατάμεστη Πυλαία και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

Στο 4-10 πλέον οι «ασπρόμαυροι», που ανέτρεψαν και τη διαφορά με την οποία είχαν χάσει στον πρώτο γύρο. Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές, που είχαν 15/34 τρίποντα, οι Σμιθ (26 πόντοι) και Σμιθ (23 πόντοι).

Από την άλλη, οι «κίτρινοι» βυθίζονται ακόμα περισσότερο, καθώς υποχώρησαν στο 3-11. Από τους ηττημένους διασώθηκαν οι Ντραγκίσεβιτς (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μποχωρίδης (15 πόντοι, 5 ασίστ).

Το ματς
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (12-13 στο 4’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε, με τον Σόρτερ να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα τρίποντα (18-13 στο 5’). Με τον Σμιθ να μπαίνει στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (27-18 στο 8’).

Με τρίποντο του Μπράουν, ο «Δικέφαλος του Βορρά» εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (32-22), ενώ ο Άρης μείωσε σε 32-24 στο φινάλε της πρώτης περιόδου με δύο βολές του Μπράουν.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 11-5, πλησίασαν σε απόσταση βολής (37-35 στο 15’). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τη στιγμή που οι παίκτες του Χαραλαμπίδη πήραν μπρος επιθετικά.

Για την ακρίβεια, με ένα κρεσέντο έξω από τα 6,75μ., οι «ασπρόμαυροι» έτρεξαν σερί 11-0 και μετέτρεψαν το 46-45 (18’) σε 57-45. Το μόνο που κατάφεραν οι «κίτρινοι» ήταν να μειώσουν με λέι-απ του Μπράουν για το 57-47, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος: με τους Σμιθ και Σόρτερ να πυροβολούν, πέτυχαν 8-2 και ξέφυγαν στο +16 (65-49 στο 22’).

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Conference League, βάζοντας στα ταμεία του αρκετά εκατομμύρια ευρώ από την πορεία του στη διοργάνωση

Κάπου εκεί όμως ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του και έτρεξε σερί 8-0 για να μαζέψει τη διαφορά (65-57 στο 24’). Με τρίποντο του Μιλόσεβιτς, η ομάδα του Καμπερίδη μείωσε σε 70-63 (27’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ απάντησε με 8-0, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (78-63).

Στην τέταρτη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε με 5-0 και απομακρύνθηκε με +20 (83-63 στο 32’) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη του. Οι φιλοξενούμενοι ανταπέδωσαν με δικό τους 5-0 (83-68 στο 33’), αλλά… μέχρι εκεί.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με νέο καταιγισμό τριπόντων, που τους έφερε στο +21 (91-70 στο 35’). Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του Καμπερίδη επιχείρησαν να μαζέψουν τη διαφορά, την ώρα που οι «ασπρόμαυροι» κυνηγούσαν την κατοστάρα: το τελικό 101-84 χάρισε μια δικαιότατη νίκη στον ΠΑΟΚ, που κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84.