Wednesday, April 24g-point.gr

Με σκόρερ το νεαρό Χρήστο Τζόλη, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 την ΑΕΛ κι έκανε νικηφόρο ποδαρικό!

Ο Χρήστος Τζόλης πήρε στην πλάτη του τον ΠΑΟΚ και με ένα πανέμορφο τέρμα στο 16’ έκανε την ειδοποιό διαφορά στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ στην Τούμπα (1-0).

Ενθαρρυντική η εικόνα της ομάδας του Φερέιρα ενόψει του αγώνα με την Μπενφίκα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, αν και σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες.

Πρεμιέρα με την ασπρόμαυρη φανέλα έκανε το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου του Βορρά, Αντρίγια Ζίβκοβιτς, επανεμφάνιση μετά από 8 περίπου μήνες για τον Κρέσπο.

Στο καθαρά αγωνιστικό επίπεδο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και πίεσε από τα πρώτα λεπτά την αμυντική λειτουργία των «βυσσινί», πράγμα που του έδωσε τη δυνατότητα να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση μέχρι την περιοχή του Νάγκι. Έτσι μετά τις πρώτες χαμένες ευκαιρίες του πρώτου 15λεπτου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 16’ ο Τζόλης μετά την μπαλιά του Μπίσεσβαρ έστειλε με εντυπωσιακό γυριστό την μπάλα στα δίκτυα.

Έχοντας το προβάδισμα οι «ασπρόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως, ανέλαβαν την κατοχή της μπάλας, μην αφήνοντας την ΑΕΛ να φανεί απειλητική σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου. Τα επίπεδα του σκορ θα μπορούσαν να έχουν πάρει διαστάσεις, με τους παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα να χάνουν σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Αμυντικά ήταν αλάνθαστος, ενώ επιθετικά επιδίωξε τη φάση που θα τον έφερνε μπροστά με δύο γκολ. Στο 62’ έφτασε μια ανάσα από αυτό, όταν ο Άκπομ δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να κάνει επαφή με την μπάλα για το 2-0, μετά το εκπληκτικό γύρισμα του Πέλκα. Στην εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται προς την αντίπαλη περιοχή, με το 1-0 ωστόσο να μην διαφοροποιείται μέχρι το τέλος.

Διάβασε  ΛΑΜΙΑ-ΠΑΟΚ (17:00, Cosmote Sport 1):Βαθμολογικό ενδιαφέρον μονάχα για τον Δικέφαλο