Friday, April 19g-point.gr

Με σύμμαχο την παράδοση για το διπλό στην Κύπρο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δίνει το βράδυ της Πέμπτης τον πρώτο από τους δύο τελικούς που απομένουν στο Europa League.

Φιλοξενείται από την Ομόνοια για την πέμπτη αγωνιστική και ασφαλώς είναι το φαβορί. Το έργο του, βέβαια, δεν θα είναι εύκολο. Η κυπριακή ομάδα ζόρισε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και πήρε 1-1, που είναι και ο μοναδικός της βαθμός στον όμιλο. Επιπλέον, έχασε στο τελευταίο λεπτό εντός έδρας από την Αϊντχόφεν με 2-1 και με το ίδιο σκορ κι αφού είχε ισοφαρίσει προσωρινά, λύγισε εκτός έδρας από την Γρανάδα.

Η Ομόνοια, πάντως, δεν είναι σε καλή κατάσταση. Στο πρωτάθλημα έχει πέντε αγώνες χωρίς νίκη! Μετράει τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες και τελευταία φορά που πανηγύρισε ήταν στις 18/10/20 κόντρα στον Εθνική Άχνας.

Μία νίκη ο ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος» θα δώσει το τέταρτο παιχνίδι του κόντρα σε ομάδα από την Κύπρο. Όλα εναντίον της Ομόνοιας! Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί και το 1976 για το κύπελλο πρωταθλητριών τότε. Κατά σύμπτωση και εκείνη την περίοδο, το ματς στην Τούμπα είχε έρθει 1-1, όπως φέτος. Αλλά ήταν το δεύτερο παιχνίδι σε μία σύγκρουση νοκ άουτ. Στο πρώτο ματς στην Κύπρο ο ΠΑΟΚ επικράτησε 0-2 με τους Κούδα, Σαράφη. Οι Θεσσαλονικείς δεν έχουν αντιμετωπίσει άλλη ομάδα από το νησί.

Αγνοεί τη χαρά η Ομόνοια εντός

Ο ΠΑΟΚ έχει κι ένα ακόμα στοιχείο υπέρ του σε ό,τι αφορά την προϊστορία. Η Ομόνοια έχει δώσει πέντε παιχνίδια στην έδρα της με ομάδες από την Ελλάδα και δεν έχει νικήσει σε κανένα. Μετράει μία ήττα από τον ΠΑΟΚ, αυτήν που αναφέραμε και μία από τον Παναθηναϊκό. Έχει επίσης δύο ισοπαλίες εναντίον του Ολυμπιακού και μία με την ΑΕΚ. Σε σύνολο 11 αγώνων εντός-εκτός έχει μόλις μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Διάβασε  Conference League: Να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 στην Τούμπα απέναντι στην Μπριζ, θέλει ο ΠΑΟΚ