Saturday, April 20g-point.gr

Με το δεξί ο νταμπλούχος-Χωρίς να ιδρώσει, ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 τον Παναιτωλικό (VIDEO)

Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-1 του Παναιτωλικού (μείωσε στο τέλος) στη σχεδόν γεμάτη Τούμπα και ξεκίνησε επιτυχημένα την προσπάθεια για να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα εμφανίστηκε… διπρόσωπη (σχετικά καλή στο πρώτο, μέτρια έως κακή στο δεύτερο), έπαιξε όσο χρειάστηκε και συνολικά δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Σφιντέρσκι (ξεκίνησε αντί του Άκπομ) άνοιξε το σκορ στο 27’, εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Κνετ, ενώ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε κακή εκτίμηση και στο 76’ στη σέντρα-σουτ του Μίσιτς.

Έτσι ξεκίνησε
Με αρκετά νέα πρόσωπα (ενόψει και της ρεβάνς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας) ξεκίνησε Άμπελ Φερέιρα τον ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια, με τους Γιαννούλη, Κρέσπο, Βαρέλα και Μάτος να είναι και πάλι στην τετράδα της άμυνας. Εσίτι και Ντάγκλας Αουγκούστο ήταν το δίδυμο στον άξονα, με τους Λημνιό, Πέλκα και Μπίσεσβαρ στην μεσοεπιθετική τριάδα. Μοναδικός προωθημένος ο Σιφντέρσκι και όχι ο Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ των αρκετών αλλαγών (συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς) θέλησε να επιβάλλει τους δικούς του κανόνες με το «καλημέρα» της αναμέτρησης. Μπήκε με φούρια και ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και την ώθηση του κόσμου του, που σχεδόν γέμισε την Τούμπα. Έκλεισε στα πρώτα λεπτά τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους και έφτιαξε την πρώτη του καλή στιγμή στο 5’, όταν Μπίσεσβαρ γέμισε γλυκά για τον Πέλκα, που μέσα από τη μικρή περιοχή αποφάσισε να τελειώσει τη φάση με γυριστό που μπλόκαρε ο Κνετ.

Δύο λεπτά μετά ακολούθησε η ευκαιρία του Κρέσπο, που δεν εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ντάγκλας και αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Σταδιακά ο Παναιτωλικός κατάφερε να ρίξει κάλο τον ρυθμό του παιχνιδιού κοντά στο τέταρτο και να τον φέρει κάπως πιο κοντά στα δικά του «θέλω». Στο 19’, μάλιστα, είχε και την πρώτη του φάση, αφού μετά από κόντρα επίθεση και μακρινή μπαλιά, ο Ντάλσιο κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή, αλλά έχασε λίγο χρόνο και παράλληλα έδωσε όσον χρειαζόταν ο Γιαννούλης για να διώξει σε κόρνερ.

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Γράφουμε ιστορία σε γήπεδο και εξέδρες»

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να στοχεύει σε επιθέσεις από τα άκρα, βάζοντας περισσότερο πλέον στην εξίσωση και τα μπακ του. Κάπως έτσι έγινε το 1-0, με τον Γιαννούλη να κάνει ωραία σέντρα από τ’ αριστερά για το κεφάλι του Σφιντέρσκι που εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Κνετ για να ανοίξει το σκορ. Σε ένα διάστημα, όπου ο νταμπλούχος Ελλάδος δεν πίεζε όσο στο προηγούμενο καλό του χρονικό σημείο. Σε μια παρόμοια φάση, ο Πολωνός έκανε άλμα σε κακό τάιμινγκ και δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και πάλι με κεφαλιά (31’) μετά τη σέντρα του Λημνιού.

Η δεύτερη προσπάθεια του Παναιτωλικού για κάτι καλό ήταν το μακρινό-άστοχο σουτ του Ρομάν (35’). Ο ΠΑΟΚ είχε και δεύτερη κλασική ευκαιρία για να πάει με μαξιλαράκι δύο τερμάτων στα αποδυτήρια, όταν στην πιο καλά δομημένη επίθεσή του, ο Λημνιός γύρισε για τον Πέλκα, που -αν και σχεδόν αμαρκάριστος- λίγο πιο μπροστά από το πέναλτι αστόχησε.

Αισθητά διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και το πρώτο μισό του β’ μέρους ήταν «νεκρό» διάστημα. Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε τόσο καλά και πιεστικά στον αγωνιστικό χώρο και πέραν του «φαρμακερού» γυρίσματος του Μίσιτς (δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι) δεν είχε κάποια αξιοσημείωτη στιγμή. Αντιθέτως, ο Παναιτωλικός είχε κλασική ευκαιρία στο 59’ με την κεφαλιά του Μπαΐροβιτς. Η είσοδος του Ντουάρτε στα μισά του δρόμου, τόνωσε επιθετικά τους Αγρινιώτες, που -τηρουμένων των αναλογιών- διαχειρίστηκαν αρκετά καλά το παιχνίδι.

Ο Λουίς Κάστρο πήρε καλό βαθμό στο δεύτερο μέρος για το πλάνο του, αλλά… κάτι έλειψε για την ομάδα του και έφυγε με άδεια χέρια από το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ζευγάρωσε τα τέρματά του στο 76’, με τον Κνετ να μην κάνει καλή επέμβαση ούτε στη σέντρα-σουτ του Μίσιτς. Τρία λεπτά μετά ο Μπαΐροβιτς είδε τον Ντάλσιο να τον βγάζει φάτσα με τον Πασχαλάκη, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει και ουσιαστικά εκεί κρίθηκαν τα πάντα. Ο Ντάλσιο απλά πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ λίγο πριν το τέλος τελευταίο σφύριγμα και παρότι υπήρξε λίγο χρόνος για να πιέσει ο Παναιτωλικός και να αγχώσει τον ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε.

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Conference League, βάζοντας στα ταμεία του αρκετά εκατομμύρια ευρώ από την πορεία του στη διοργάνωση

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Εσίτι, Αουγκούστο, Λημνιός, Πέλκας (78? Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (61? Μίσιτς), Σφιντέρσκι (67? Άκπομ).

Στον πάγκο έμειναν: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Καντουρί.

Παναιτωλικός (Λουίς Κάστρο): Κνετ, Λιάβας, Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Σανιά, Λουσέρο (78? Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ρομάν (68? Ντουάρτε), Φυτόπουλος (46? Μπιάι), Ντίας, Μπαϊροβιτς

Στον πάγκο έμειναν: Γιαννακόπουλος, Μπαλμπι, Καββαδίας, Ταχάρ

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Ψαρρής (Ζακύνθου)
4ος: Καραντώνης (Ημαθίας)
VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών) – AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών)