Friday, March 29g-point.gr

Μετά από ένα δραματικό ματς, ο Κολοσσός επικράτησε του ΠΑΟΚ 80-76 στη Ρόδο

Μετά από ένα «θρίλερ», ο Κολοσσός νίκησε τον ΠΑΟΚ 80-76 στη Ρόδο για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League, έφτασε στο 2-3 και πήρε βαθμολογική «ανάσα», «κόβοντας τη φόρα» του «Δικεφάλου» μετά τις τρεις συνεχόμενες νίκες του, αφού έφτασε στο 3-2.

Το ματς πέρασε από «σαράντα κύματα», με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα σερί 9-0 του Κολοσσού με τον καταπληκτικό Σταρκς έφερε το προβάδισμα των Ροδιτών και, με τις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη.

Σε αυτό, πρωτεργάτες ήταν οι Σταρκς με 29 και Μορέιρα με 14 πόντους. Για τους «ασπρόμαυρους», ξεχώρισαν οι Χαντς με 24 και Φράνκε με 18 πόντους.

Με «οδηγό» τον Φράνκε, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε 12-4 με τα περιφερειακά σουτ απέναντι στην κακή άμυνα του Κολοσσού σε αυτό το διάστημα. Ο Τιγκ ανέλαβε δράση μέσα την «ασπρόμαυρη» ρακέτα και, με δύο σερί, μείωσε σε 11-14 και με νέο σερί 4-0 του Κολοσσού απέναντι στην ευστοχία των Ελλήνων παικτών, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -1.

Ο Μορέιρα έφερε το +2 στους γηπεδούχους, όμως ο Ρένφρο με προσωπικό σερί 4-0 έφερε το +2 του «Δικεφάλου» και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Οι περιφερειακοί των δύο ομάδων διατηρούσαν σταθερά το «θρίλερ» με πολλές επιθετικές λύσεις εκατέρωθεν και πολλά ριμπάουντ και ασίστ από αμφότερους τους αντιπάλους. Οι Χαντς και Φράνκε έφεραν το +3 και το +4 αντίστοιχα για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη και οι ίδιοι με 5-0 σερί έφεραν το 35-38 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Διάβασε  ΠΑΟΚ-Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι άφησε τον χαρακτήρα του φαβορί στις άλλες ομάδες που συμμετέχουν στο Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών

Ο ΠΑΟΚ έφερε το +6 στην αρχή της τρίτης περιόδου και ο Τσιακμάς το +5 για τον «Δικέφαλο». Με πρωταγωνιστή τον Τιγκ, ο Κολοσσός έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε με +2 στην αλλαγή άμυνας του Λυκογιάννη. Το τρίποντο του Πόλεϊ έδωσε το +1 στον ΠΑΟΚ και, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς στο τελευταίο δίλεπτο, ο Σλαφτσάκης έκανε το 53-54 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, με τα τραγικά ποσοστά στα τρίποντα εκατέρωθεν, τα 35 και τα 29 ριμπάουντ αντίστοιχα και τις μόλις 4 ασίστ των γηπεδούχων να ξεχωρίζουν.

Οι ξένοι του ΠΑΟΚ έφεραν το +4, το +5 και το +6 σταδιακά στην αρχή της τέταρτης περιόδου με τα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων. Οι Ροδίτες με σερί 9-0 βρήκαν τις λύσεις μέσα στη ρακέτα του «Δικεφάλου» και προηγήθηκαν με +3 με πρωτεργάτη τον Σταρκς και τα πολλά ριμπάουντ που μάζευαν οι γηπεδούχοι, ώστε να φτάνουν σε αιφνιδιασμούς. Ο Σταρκς είχε πάρει την κατάσταση στα χέρια του πλέον για τους «θαλασσί» και διατηρούσε το +3 για τον Κολοσσό, παρά τις προσπάθειες του Χαντς. Ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 71-71 στο 1’54’’ πριν τη λήξη και για ένα λεπτό κυριάρχησε η αστοχία εκατέρωθεν.

Ο Σταρκς πέτυχε το 73-71 στα 51’’, ο Ρένφρο αστόχησε σε δύο βολές στα 38’’ και ο Γιαννόπουλος με δύο βολές έκανε το 75-71. Ο Χαντς μείωσε σε 75-73 στα 14’’ και ο Γιαννόπουλος με δύο βολές έκανε το 77-73. Ο Χαντς με τρίποντο μείωσε σε 77-76 στα 6’’ και ο Οσμπορν ευστόχησε σε μια εκ των δύο βολών που κλήθηκε να εκτελέσει για το 78-76, όμως πήρε το ριμπάουντ μετά τη δεύτερη άστοχη βολή του, κέρδισε φάουλ και με δύο βολές έκανε το τελικό 80-76, αφού ο Καμπερίδης αστόχησε σε τρίποντο.

Διάβασε  Σύμφωνα με δημοσιεύματα από την Αγγλία, η Μπρέντφορντ έχει βάλει στο μάτι τον Μπάμπα Ράχμαν