![](http://g-point.gr/wp-content/uploads/2024/03/kaltsidou-1024x495.jpg)
στορία «έγραψε» η Στέλλα Καλτσίδου με τους Λόντον Λάιονς καθώς η ομάδα της επικράτησαν της Ρέγερ Βενέτσια με 71-59 στον ημιτελικό του Eurocup και προκρίθηκε στον τελικό.
Παρά το γεγονός πως η αγγλική ομάδα – στο «τιμόνι» της οποίας βρίσκεται η Θεσσαλονικιά προπονήτρια με μεγάλη καριέρα στο μπάσκετ ως αθλήτρια – βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 31-33, εντούτοις, στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στην νίκη – πρόκριση.
Να σημειωθεί, μάλιστα, πως η Καλτσίδου έγραψε «ιστορία» για την ομάδα της αλλά και για το βρετανικό μπάσκετ, καθώς είναι η πρώτη φορά που μια ομάδα από την Αγγλία θα αγωνιστεί σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης κόντρα σε μία εκ των Μπεσίκτας ή Τζιρόνα.
![](http://g-point.gr/wp-content/uploads/2023/08/jgj-150x150.png)