Saturday, April 20g-point.gr

Νέα βαριά ήττα για το μπάσκετ του ΠΑΟΚ…80-59 από τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός μπορεί να κατέβηκε με 10 παίκτες, εκ των οποίων οι 2 έφηβοι, όμως αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να φτάσει στη νίκη με 80-59 κόντρα στον Δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με τους Κόνιαρη και Γκος να βρίσκουν τον στόχο από μακριά, το σκορ έγινε 9-16 στο 5’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με ένα σερί 9-0 πήρε το προβάδισμα (18-16 7’), με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να κλείνει τελικά το δεκάλεπτο στο 20-22.  Δικέφαλος μέσα από την άμυνα έβρισε λύσεις και ανέβασε την διαφορά στους 5 (27-32 15’), όμως η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ βρήκε τις απαντήσεις που ήθελε με την άμυνα του Βεζένκοφ και τα τελειώματα των ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 36-34.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και έφτασε γρήγορα στο +8 με 47-39 (23’). Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ ανέβασε την διαφορά στο +10 (54-44 25’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-49. Η ζώνη του ΠΑΟΚ δεν έδωσε λύσεις, με τον Ολυμπιακό να «πυροβολεί» και να εκτοξεύει την διαφορά πάνω από τους 20, δίνοντας τέλος στην υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 80-59 και νίκη για τον Ολυμπιακό.