Tuesday, April 16g-point.gr

Νίκη με 89-75 και πρωτιά στα “Μαυροσκούφεια”

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μια σχετικά άνετη νίκη. Ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 39-42, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 29-15 στην Τρίτη περίοδο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο 30΄(68-57). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 17 πόντων (77-60) στο τέταρτο δεκάλεπτο και τελικά επικράτησε με 82-76.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Phil Goss με 21 πόντους, ενώ ο William Hatcher είχε 16 και ο Jamal Jones 10.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-42, 68-57, 82-76

ΠΑΟΚ: Jones 10 (1), Moreira 6, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 2, Pope 7, Hatcher 16 (3), Garrett 4, Goss 21 (4)

Προμηθέας: Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 10 (2), Γερομιχαλός 7, Καραϊσκος, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 13, Κατσίβελης 8, Meier, Brown 11 (1), Λαναράς 2, Ellis 8, Μαντζούκας 3 (1)

Διάβασε  Η UEFA ενημέρωσε πως θα διεξαχθεί πειθαρχική έρευνα μετά τις καταγγελίες του ΠΑΟΚ για αυθαιρεσία της αστυνομίας του Βελγίου