Wednesday, April 24g-point.gr

Νίκη με απώλεια για τον ΠΑΟΚ

Τα χρειάστηκε, αλλά πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League, καθώς επικράτησε 3-2 της Κηφισιάς στο PAOK Sports Arena, χάνοντας έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι, παρά το σοκ του αποκλεισμού από την Μπάρκομ Καζάνι Λβιβ για τους «32» του CEV Cup, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και δεν κινδύνευσαν ποτέ να χάσουν το πρώτο σετ, φτάνοντας μέχρι και στο 21-12. Τελικά, έφτασαν στην άνετη κατάκτησή του με 25-15.

Το δεύτερο σετ ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία, καθώς η Κηφισιά παίζοντας χωρίς άγχος πήρε προβάδισμα με 7-10 και συντηρούσε αυτή τη διαφορά, μέχρι ο ΠΑΟΚ να πλησιάσει σε 17-18. Η Κηφισιά διατήρησε τη συγκέντρωση και την ψυχραιμία της, φτάνοντας στο 21-24 και παρά τις… αυτοκτονικές τάσεις (23-24) πήρε το σετ με πόντο του Κάιο.

Στο τρίτο σετ επίσης η Κηφισιά άρχισε πιο δυνατά παίρνοντας προβάδισμα με 9-11, ωστόσο ο ΠΑΟΚ επέστρεψε, ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε 16-14 και 20-18. Με πόντους του Φαν Ντάικ οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν εκ του ασφαλούς στην επικράτηση με 25-21, κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Εκεί που θα περίμενε κανείς από τον ΠΑΟΚ να τελειώσει τη… δουλειά, αφού μπήκε… φορτσάτος παίρνοντας προβάδισμα 7-3, η Κηφισιά ροκάνιζε σιγά-σιγά τη διαφορά και αφού ισοφάρισε, πήρε προβάδισμα σε ένα κρίσιμο σημείο διαμορφώνοντας το 17-19. Με κορυφαίο τον Μπατατζίμ, η Κηφισιά πήρε το σετ (2-2) με 25-20.

Ολα κρίθηκαν στο τάι-μπρέικ, με την Κηφισιά να παίρνει το προβάδισμα με 5-7 και 6-8, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με τον Φαν Ντάικ ανέτρεψε την κατάσταση, πέρασε μπροστά με 10-8 και με συνοπτικές διαδικασίες, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-11 και στη νίκη με 3-2.

Διάβασε  Χειροπέδες στον σκληρό πυρήνα των οπαδών της Θύρας 7 – Πώς οργανώθηκε η επίθεση!

Τα σετ: 25-15, 23-25, 25-21, 20-25, 15-11.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 1 άσσος, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 66 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 18π. (16/39επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 94%υπ., 59%αρ.), Χαραλαμπιδης 11 (7/11επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 6 (6/10επ.), Φαν Ντάικ 25 (24/40επ., 1 μπλοκ), Ιλινκχ 7 (7/14, 58%υπ., 25%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 60%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 7 (7/18επ., 78%υπ., 44%αρ.), Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (3/10επ., 2 μπλοκ, 49%υπ., 30%αρ.), Κάιο 20 (20/49επ), Μπάσης 6 (4/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπατατζιμ 25 (24/48επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 40%αρ.), Μπάιερς 15 (11/13, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 33%αρ.), Χαντ 4 (4/7επ.), Συναδινός (λ), Ρούσσης, Μελλές.