Monday, April 29g-point.gr

Νίκη θρίλερ με Μπακασέτα, Πέλκα και όλα για όλα με τη Σουηδία

Άνευρη, με τραγικό κοουτσάρισμα από τον Τζον φαν’τ Σχιπ, όπου σε ματς που η Ελλάδα ήθελε νίκη στην έδρα της Γεωργίας για να ελπίζει στη δεύτερη θέση, έπαιξε για ένα ημίχρονο χωρίς φορ. Ενώ ο Δουβίκας είχε ίωση και ο Γιακουμάκης ήταν εκτός, έβγαλε τον Παυλίδη, ο οποίος ναι μεν δεν πήγε καλά, αλλά είναι φορ. Και η Εθνική έπαιξε με σέντρες για τον Πέλκα και τον Μασούρα… Με τρεις στόπερ μέχρι τέλους και με τον Μάνταλο να μπαίνει στο 85′ αντί του Σιώπη, ενώ δεν μπορούσε η Εθνική να βρει μία τελική πάσα. Με τη δεύτερη αλλαγή στο 78’…

Κι όμως, μας… λυπήθηκε ο Ολλανδός Καμπχάους στο VAR. Σε μία φάση που δεν φαινόταν κάτι επιλήψιμο, ο Λιθουανός διαιτητής Ντόνατας Ρούσμας κλήθηκε στο 88′ στο VAR να δει ένα χέρι του Γκιορμπελίτζε. Έδωσε σωστά πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μπακασέτας στο 90′ για το 0-1 και ο Πέλκας στο 95′ έκανε το τελικό 0-2.

Η Εθνική, παραμένει, πλέον στο -3 από τη δεύτερη Σουηδία και την Τρίτη το βράδυ πηγαίνει στη Σόλνα να τα δώσει όλα για τη νίκη και να πάρει το πάνω χέρι! Αλλά θα πρέπει να κάνει σπουδαίο ματς κι όχι όπως το σημερινό.

Διάβασε  Κωνσταντέλιας: «Από το πρώτο λεπτό μπήκαμε αποφασισμένοι για όλα - Είχαμε ψυχή»