Saturday, April 20g-point.gr

Νίκησε τον Αστέρα…και περιμένει την Μπενφίκα για να ταξιδέψει στα αστέρια!

O Δικέφαλος πήρε τη νίκη μετά από καλή εμφάνιση κατά διαστήματα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ναι μεν έπαιξε κλειστά ως το σημείο που σημειώθηκε το γκολ (58′), αλλά προς το τέλος της αναμέτρησης βγήκε την επίθεση και προσπάθησε  να κάνει τη ζημιά, έχοντας μια δυο καλές στιγμές!

Μπροστά σε 20.000 θεατές, ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό, όταν ο Παπαδόπουλος με φοβερή απόκρουση  σε σουτ του Ζαμπά, μετά από γύρισμα του Ουάρντα, έσωσε την εστία του από το 1-0. Ο ΠΑΟΚ είχε κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολευόταν να βγάλει φάσεις μπροστά στην πολυπρόσωπη άμυνα του Αστέρα.

Πάντως στο 28ο λεπτό, είχαμε νέα φοβερή απόκρουση του Παπαδόπουλου σε κεφαλιά του Σάκχοφ, με τον κόσμο να αποδοκιμάζει στο πρώτο 45λεπτο τον Κουτσιαύτη που χάρισε την 2η κίτρινη στον Κώτσιρα αφήνοντάς τον στο παιχνίδι… Στην εκπνοή του ημιχρόνου, φάνηκε να γίνεται φράγμα στον Ουάρντα στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Κουτσιαύτης δίπλα στη φάση δεν είδει κάτι…

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 58ο λεπτό, με τον Πρίγιοβιτς να ευστοχεί  στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, από τον Παπαδόπουλο. Μπίσεσβαρ, Βέρνμπλουμ και Ακπόμ ήταν οι αλλαγές του Λουτσέσκου, με την ομάδα στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού να δείχνει πως έχει το μυαλό στο μεγάλο ματς της Τετάρτης!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Χατσερίδης, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (73′ Βέρνμπλουμ), Σάκχοφ, Ζαμπά (67′ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Πρίγιοβιτς (82′ Ακπόμ). Αναπληρωματικοί: Ρέι, Κίτσιου, Μαλεζάς, Βέρνμπλουμ, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Ορτέγκα (79′ Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κώτσιρας (46′ Κυριακόπουλος), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης (88′ Ρόλε), Μανιάς, Καλτσάς.

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Conference League, βάζοντας στα ταμεία του αρκετά εκατομμύρια ευρώ από την πορεία του στη διοργάνωση