Thursday, May 9g-point.gr

Ο αγριεμένος ΠΑΟΚ επικράτησε 81-73 της ΑΕΚ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν αρκετά “ορεξάτες” στο παρκέ και σύντομα απέκτησε γρήγορο ρυθμό και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Η ΑΕΚ απαντούσε σε κάθε καλάθι του ΠΑΟΚ για τα πρώτα 2 αγωνιστικά λεπτά, μετά από τα οποία απέκτησε ένα προβάδισμα 5-8 με 6-0 σερί χάρη στους Lojeski και Χρυσικόπουλο. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” όμως είχε τον τρόπο να απαντήσει άμεσα και το έκανε με τρίποντο του Love. Ο Αμερικανός γκαρντ μάλιστα ήταν και ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στο ματς, ο Χρυσικόπουλος έβαλε μπροστά την Ένωση με 4 πόντους διαφορά (11-15) με ένα ελεύθερο σουτ τριών πόντων. Οι γηπεδούχοι στην πορεία αντέδρασαν και με δυο προσπάθειες των Τσαλμπούρη και Griffin απέκτησαν και πάλι το προβάδισμα με 17-16. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, προηγήθηκαν και με διαφορά 6 πόντων, η οποία ήταν και η μεγαλύτερη για εκείνους στο παιχνίδι (26-20). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 26-22, καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε με ένα καλάθι του Macon.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Macon να συνεχίζει “ζεστός” ευστοχώντας σε ένα δύσκολο σουτ τριών πόντων, μειώνοντας έτσι ξανά στον πόντο (26-25). Η έλευση του Νώντα Παπαντωνίου για τον ΠΑΟΚ στο παρκέ, τον βοήθησε πολύ όσον αφορά το θέμα οργάνωσης και ενέργειας. Μάλιστα, ο Griffin με ένα drive ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 5 πόντους (30-25), ωστόσο η “Βασίλισσα” είχε και πάλι την απάντηση με μια “τρίποντη βόμβα” δια χειρός Γκίκα (30-28), ο οποίος βοήθησε την ομάδα του να “ξεκολλήσει” από τους 3 πόντους σε 4 αγωνιστικά λεπτά.

Διάβασε  ΠΑΟΚ-Πλέον όλοι αναμένουν μία γεμάτη Τούμπα με τον Ολυμπιακό

Το “ντέρμπι των Δικεφάλων” καλά κρατούσε κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Οι δυο ομάδες είχαν αρκετά καλή επιθετική λειτουργία και έτσι το σκορ είχε συνεχείς εναλλαγές. Περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι πήραν “αέρα” 6 πόντων (40-34) με μια εύστοχη βολή από τον Κακλαμανάκη. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε να βρει στόχο και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο ενός συναρπαστικού παιχνιδιού στο “PAOK Sports Arena”.

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να “πατάει” καλύτερα στο γήπεδο. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ σε εκείνο το σημείο και με δυο εύστοχες βολές του Κακλαμανάκη προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (45-38). Τότε, η Ένωση απάντησε με ένα 0-5 σερί μειώνοντας έτσι ξανά στους 2 πόντους (45-43) έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χρυσικόπουλο, Ζήση και Lojeski. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι με πρωταγωνιστή τον Νώντα Παναντωνίου, ο οποίος με δυο προσωπικές προσπάθειες ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του ξανά στους 6 πόντους (49-43).

Το “συγκρότημα” του coach Aγγέλου βελτίωσε την αμυντική του προσέγγιση στα γκαρντ της αντίπαλης ομάδας και έτσι κατάφερε να πλησιάσει ξανά στους 5 πόντους (54-49) μετά από ένα εξαιρετικό κάρφωμα του Moreira στην άλλη πλευρά του γηπέδου. Με τον Jermaine Love να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των φιλοξενουμένων και με δική του προσωπική ενέργεια στο τέλος της τρίτης περιόδου, αυτή βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 5 πόντους (60-55) και όλα πλέον θα κρινόντουσαν στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

4ο δεκάλεπτο

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με τον κορυφαίο της ΑΕΚ σήμερα Macon να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να μειώνει τη διαφορά στους 2 πόντους (60-58). Ωστόσο, η αδράνεια στην άλλη πλευρά του γηπέδου έφερε ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων και από τον Beech για τον ΠΑΟΚ. Η προσπάθεια της Ένωσης ήταν εμφανής, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν “σφίξει” την άμυνά τους, με αποτέλεσμα χάρη στις 2 βολές του Konate περίπου 6 λεπτά πριν από το φινάλε, η διαφορά να ανεβαίνει ξανά υπέρ τους στους 8 πόντους (68-60).

Διάβασε  Μαργαρίτης: «Είμαι σε μια κατάσταση, που σταματάω, δεν σταματάω το μπάσκετ - Το σκέφτομαι πάρα πολύ»

Λίγο αργότερα μάλιστα και συγκεκριμένα 4:49′ πριν από τη λήξη, ο Beech ευστόχησε σε άλλο ένα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, με αποτέλεσμα να ανεβάσει για πρώτη φορά σήμερα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (74-64). Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ήταν αρκετά άστοχος, ωστόσο η Ένωση δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη, η διαφορά παρέμεινε στους 10 πόντους (79-69) χάρη σε δυο βολές του Τσαλμπούρη. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και έτσι ηττήθηκε με 81-73. Με αυτή τη νίκη, το “συγκρότημα” του coach Άρη Λυκογιάννη παραμένει “ζωντανό” στο “κυνήγι” της πρόκρισης και όλα θα κριθούν στην επόμενη αναμέτρηση στην Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73