Wednesday, May 1g-point.gr

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 22-27 του Δούκα, στον ημιτελικό και περιμένει τον αντίπαλό του!

Για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο Final-4 που διεξάγεται στη Χαλκίδα, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Δούκα για μια θέση στον μεγάλο τελικό και κατάφερε να επικρατήσει με 22-27 και περιμένει τον αντίπαλό του.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για αύριο (7/4, ΕΡΤ3) στις 20:15 και ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Πανελλήνιος-Δράμα, που είναι προγραμματισμένος για τις 19:00

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε… φουριόζος τον ημιτελικό και πήρε προβάδισμα με 3-8 στα πρώτα 12 λεπτά, με τον Ελευθεριάδη να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Δικεφάλου.

Ο Δούκας σιγά-σιγά ανέβασε τους δικούς του ρυθμούς και άρχισε να… ψαλιδίζει την διαφορά και το 5-9 έγινε 8-9, με την ομάδα του Σεϊρεκίδη ωστόσο να μην κρατά το προβάδισμά της μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-11.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων (15-18) στο 44′, με πρωταγωνιστή τον Θανάση Παπάζογλου, όμως τον Δούκα να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 18-18 στο 48′.

Στην τελική ευθεία του ημιτελικού, ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 18-22 στο 54′, με τον… αγέραστο Βίκτορ Γκιγκόβ να κάνει πολύ μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και ο ΠΑΟΚ… τσέκαρε το εισιτήριό του, νικώντας με 22-27.

Δούκας – ΠΑΟΚ: 22-27

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 5-8, 8-9, 10-11, 11-11 (ημχ.) 13-13, 15-16, 16-18, 18-19, 19-22, 22-27

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έχει μπροστά του 15 μέρες, μέχρι το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ολυμπιακό