Sunday, May 5g-point.gr

Ο κακός ΠΑΟΚ… με το γκολ του Ολιβέιρα, έμεινε ζωντανός για την πρόκριση(2-1)

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρισκόταν στην «κόλαση» αλλά ο Νέλσον Ολιβέιρα του έδωσε ανάσα παρά την ήττα (2-1) στο Δουβλίνο ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα για τον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε 2-1 από την Μποέμιανς στο Δουβλίνο στον πρώτο αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League.

Τα πράγματα για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου θα μπορούσαν βέβαια να είναι χειρότερα στην ρεβάνς στην Τούμπα αλλά ο Νέλσον Ολιβέιρα χτύπησε στο 77ο λεπτό και μείωσε σε 2-1 που του δίνει μια ανάσα ενόψει του δεύτερου ματς.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι, έχασε μια σημαντική ευκαιρία με τον Ζίβκοβιτς αλλά μετά το δεκάλεπτο έχασε τη συνοχή του, άρχισε να κάνει εύκολα λάθη και το πλήρωσε. Η Μποέμιαν ανέβασε ρυθμό, βρήκε χώρους και σκόραρε στο 23′ με τον Κόουτ έπειτα από προσπάθεια του Κέλι από τα δεξιά.

Το τέρμα των Ιρλανδών επηρέασε αρνητικά τους παίκτες του Δικεφάλου που έκαναν ώρα να συνέλθουν, αλλά κι όταν έφτασαν σε θέση βολής με τον Ολιβέιρα και τον Ελ Καντουρί σπατάλησαν την ευκαιρία για γκολ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Ακολούθησε το Έθνος στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 49′ με τον Εσίτι, κι αφού δεν τα κατάφερε και πάλι, η Μποέμιαν τον… τιμώρησε. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα απομακρύνθηκε εκτός περιοχής. Ο Κόουτ έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, ο Πασχαλάκης ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας και την έλλειψη ορατότητας, δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και το 2-0 έγινε πραγματικότητα για τους Ιρλανδούς με ανέλπιστο τρόπο και κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Λουτσέσκου προσπάθησε να κάνει… ηλεκτροσόκ στην ομάδα του πραγματοποιώντας τριπλή αλλαγή στο 63′ με την είσοδο των Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ και Τζόλη, ενώ στο 69′ μπήκε και ο Μουργκ. Και πράγματι οι αλλαγές λειτούργησαν προς όφελος του Δικεφάλου που βελτιώθηκε αισθητά και βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Ολιβέιρα (2-1). Στο 77′ ο Σβαμπ σέντραρε από τα δεξιά και ο Πορτογάλος φορ εκτέλεσε με το κεφάλι ανοίγοντας λογαριασμό στα επίσημα ματς του ΠΑΟΚ.

Διάβασε  ΠΑΟΚ: Ενωμένοι όλοι πριν τον "τελικό" με Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πλησίασε στην ισοφάρισε με 2-3 καλές στιγμές κι αποκορύφωμα το σουτ του Σβιντέρσκι που ανάγκασε τον γκολκίπερ της Μποέμιαν σε μια σωτήρια επέμβαση. Απ’ τον Δικέφαλο διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στον Σβιντέρσκι στο ξεκίνημα της φάσης.

Μποέμιαν: Τάλμποτ, Λάιονς, Κόρνγουολ, Κ. Κέλι, Μπρέσλιν, Κουτ, Μπάκλκεϊ, Ντιβόι, Μπερτ, Τίερνι, Γκ. Κέλι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Εσίτι (63′ Κούρτιτς), Καγκάβα (63′ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (62′ Tζόλης), Αντ. Ζίβκοβιτς (69′ Μουργκ), Ολιβέιρα (82′ Σβιντέρσκι)