Saturday, July 27g-point.gr

Ο Παναθηναϊκός είχε το μυαλό του στο Βερολίνο και τα βρήκε σκούρα κόντρα στον τρομερό ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με τρίποντο του Γκραντ, ενώ ο ΜακΝίς με κάρφωμα μείωσε σε 2-3.

Ο Γκριγκόνις ευστόχησε και αυτός από μακριά (2-6), όμως ο Μίχαλακ του απάντησε με δύο βολές για το 4-6.Ο Μήτογλου μπήκε και αυτός στον… χορό των τριπόντων (4-9), όμως ο ΜακΝίς και ο Πόρτερ μείωσαν για τους γηπεδούχους γρήγορα σε 7-9. Ο Μήτογλου έγραψε το 7-11 από κοντά, ενώ ο Μίχαλακ μείωσε ακόμη περισσότερο από τα 9 μέτρα (10-11). Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε τον… χαβά του από μέση απόσταση (10-13), ενώ ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε με δύναμη για το 10-15. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τρίποντο του εξαιρετικού Μίχαλακ από την κορυφή (14-15), ενώ ο Φρίντρικσον τον έβαλε μπροστά στο σκορ με λέι απ στο τρανζίσον (17-15) και σκόραρε ξανά για το 19-17. Ο Λεσόρ και ο ΜακΝίς σκόραραν από κοντά (21-19), ενώ ο Ναν έβαλε πέντε σερί πόντους για το 21-24. Ο Γάλλος σέντερ έβαλε γκολ-φάουλ (22-27), ενώ ο Γκραντ νίκησε τον χρόνο διαμορφώνοντας το 22-29 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα φόλοου του Άλστον έφερε πιο κοντά τους γηπεδούχους (24-29), όμως ο Βιλντόσα απάντησε με δύσκολο λέι απ για το 25-31. Ο Αργεντινός ευστόχησε και από μακριά στον αιφνιδιασμό φέρνοντας τους πράσινους στο +9 (27-36), με τον ΜακΝίς να δίνει μια πρώτη απάντηση και τον Πόρτερ Τζούνιορ να καρφώνει εντυπωσιακά για το 31-36. Ο Φρίντρικσον με επτά σερί πόντους έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων (37-36), ενώ ο Άλστον έγραψε με τρίποντο το 40-37. Ο Παναθηναϊκός AKTOR αντέδρασε με χουκ του Μήτογλου και λέι απ του Ναν ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα (42-43). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Πόρτερ Τζούνιορ να βάζει πέντε σερί πολύ δύσκολους πόντους για το 49-44.

Διάβασε  Έρχεται στη Θεσσαλονίκη για τον ΠΑΟΚ ο Τισουντάλι

Στο δεύτερο μέρος, ο Γκριγκόνις έβαλε με το «καλησπέρα» τρίποντο, ενώ ο Ναν ισοφάρισε με δύο βολές για το 49-49. Ο Λεσόρ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (49-51), ενώ ο Μήτογλου με λέι απ έγραψε το 49-53. Ο Φρίντρικσον ξεκόλλησε μετά από 2,5 λεπτά τον ΠΑΟΚ με πολύ δύσκολο τρίποντο (52-53), ενώ σκόραρε ξανά από μέση απόσταση για το 54-53. Ο Άλστον πήρε τη «σκυτάλη» με τρίποντο (57-53), με τον Γκραντ να μειώνει σε 57-55. Ο ΜακΝίς με τον Πόρτερ έφεραν τους γηπεδούχους στο +6 (61-55), με τον Λεσόρ να μειώνει από κοντά σε 61-57. Ο Πόρτερ έδωσε εντυπωσιακή ασίστ για τρίποντο του Φρίντρικσον (65-57), ενώ ο Βιλντόσα και ο Αντετοκούνμπο μείωσαν στο 67-61 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μαργαρίτης με φλόουτερ έγραψε το 69-61. Ο Ναν μείωσε (69-63) μετά από κλέψιμο του Καλαϊτζάκη στον Πόρτερ, ενώ λίγο αργότερα απάντησε στον Φρίντρικσον για το 71-65. Ο Ισλανδός ήταν «καυτός» και υπέγραψε το 74-65 με τρίποντο, ενώ ο Παπαπέτρου με γκολ φάουλ μείωσε σε 75-68. Ο Μίχαλακ με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 79-68 για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Γκραντ μείωσε με βολές σε 79-70. Ο Λεσόρ έφερε πιο κοντά τους πράσινους με λέι απ (79-72), ενώ ο Ναν με τρίποντο μείωσε σε 81-75. Ο ΜακΝίς από κοντά ανέβασε τη διαφορά (83-75), ενώ ο Ναν απάντησε και πάλι με κάρφωμα (83-77). Ο Παπαπέτρου έφερε με τρίποντο τον Παναθηναϊκό AKTOR σε απόσταση βολής (83-80), με τον Μίχαλακ να απαντά για το 85-80. Ο «πεισματάρης» Ναν μείωσε με τρίποντο και ισοφάρισε με λέι απ σε 85-85. Ο Φρίντρικσον σπατάλησε δύο βολές, όμως ο Άλστον δεν έκανε το ίδιο και έγραψε το 87-85. Ο Λεσόρ ισοφάρισε με φόλοου, αλλά ο Πόρτερ έγραψε με λέι απ το 89-87. Ο Ναν πήγε στη γραμμή και διαμόρφωσε νέα ισοπαλία (89-89), όμως μετά έκανε επιθετικό φάουλ και αποβλήθηκε. Ο Λεσόρ έκοψε τον Πόρτερ Τζούνιορ σε προσπάθεια για game winner και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Διάβασε  Oι ποδοσφαιριστές της Γάνδης αποχαιρέτησαν τον Τάρικ Τισουντάλι

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λεσόρ κέρδισε δύο βολές και έβαλε τη μία, ενώ ο Γκραντ έβαλε λέι απ και έγραψε το 90-92. Ο Άλστον ισοφάρισε από κοντά (92-92), ενώ ακολούθησε ένα ρεσιτάλ χαμένων βολών από Πόρτερ και Λεσόρ. Ο Γκραντ έβαλε τις δικές του, ενώ ο Άλστον του απάντησε από κοντά για το 94-94. Ο Γκριγκόνις έβαλε μεγάλο τρίποντο (94-97), ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε εμφατικά για το 94-99. Ο Πόρτερ μείωσε με λέι απ και ο Παπαπέτρου αστόχησε σε «σκοτωμένο» σουτ, όμως ο πρώην NBAer έχασε τρίποντο ισοφάρισης και οι «πράσινοι» επικράτησαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89 (κ.δ.), 96-99 (παρ.)