Sunday, April 28g-point.gr

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το ρεκόρ τριπόντων και διέλυσε τον ΠΑΟΚ 117-79

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 117-79  του ΠΑΟΚ και έφτασε στην 15η νίκη στην Basket League και υποχρέωσε τους Θεσσαλονικείς στην 12η ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Σε ένα όχι και τόσο γεμάτο από κόσμο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα με τον Ράις να κάνει την διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 9 πόντους με 3/3 τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ από την μεριά του, έμεινε κοντά στο σκορ ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Μπράουν που διαμόρφωσε το 26-21 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και βρίσκοντας στόχο από τα 6 και 75, άνοιξαν την διαφορά φτάνοντας εώς και στο +18 (52-34, 19′), έχοντας 8/11 τρίποντα, ενώ λίγο αργότερα οι Σμιθ και Μπράουν βοήθησαν την ομάδα τους να μειώσει στους 12 πόντους (54-42, 20′).
Κομβική ήταν η τρίτη περίοδος για τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο, με τον Αμερικανό να βλέπει τους Τόμας, Παπαπέτρου και Ράουτνις «διψήφιους».
Οι «πράσινοι» ανέβασαν τον ρυθμό και έφτασαν εώς και στο +29 (76-47, 27′), δίχως να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους που λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκαν στο -33 (86-53, 30′), ύστερα από τρίποντο του Ράις.
 Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό, παρά τις προσπάθειες του Σμίθ ( 25 πόντοι σε 24′) και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με το εμφατικό 117-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79.

Διάβασε  Η τελευταία αγωνιστική των playouts της Stoiximan Basket League περιλαμβάνει ένα ματς με βαθμολογική σημασία, μεταξύ ΠΑΟΚ και Αμαρουσίου