Thursday, April 25g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ έχασε από την Μπαχτσεσεχίρ με 89-79

Ατυχία είχε και ο Σταύρος Σχίζας, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στο δεξί πόδι, ενώ ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής αποβλήθηκε, έχοντας συμπληρώσει 5 φάουλ.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για τους «ασπρόμαυρους» σε επτά φιλικά προετοιμασίας και 15 μέρες πριν τον αγώνα με τον Πανιώνιο για το Κύπελλο, έδειξαν πως έχουν αρκετή δουλειά μπροστά τους για να διορθώσουν κυρίως τις αμυντικές αδυναμίες τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με τους Κολόμ, Ράουτινς να ηγούνται στο σκοράρισμα, προηγήθηκαν γρήγορα 16-9 στο 8′. Κόνιαρης, Γκος και Ζάρας με μακρινά σουτ έξω από τα 6.75 κράτησαν κοντά στο σκορ την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κι έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με Τούρκους στο +4, 20-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι χέρι», όμως από τα μέσα της περιόδου και μετά, το σύνολο του Στέφανου Δέδα πέτυχε μεγάλα καλάθια, εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη από πλευράς «ασπρόμαυρων» και άνοιξε τη διαφορά, την οποία έφτασε μέχρι και το  +13, 51-38.

Οι 51 πόντοι που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο αποτελούν «καμπανάκι» και στην τρίτη περίοδο, προσπάθησε να εμφανιστεί βελτιωμένος. Ο Μαργαρίτης με συνεχόμενους πόντους έβαλε ξανά την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας σε 55-49 στο 23′, όμως η αντίδραση δεν κράτησε για πολύ, με την Μπαχτσεσεχίρ να βρίσκει ξανά ρυθμό και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +14,  68-54.

Το χειρότερο για τον Ηλία Παπαθεοδώρου είναι πως τόσο ο Φιλ Γκος όσο και ο Σταύρος Σχίζας αποκόμισαν προβλήματα τραυματισμού και αποχώρησαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον δεύτερο μάλιστα να αποβάλλεται με 5 φάουλ…

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταία περιόδου, καθώς με 3/3 σερί τρίποντα, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21, 77-56.

Στο φινάλε, οι «ασπρόμαυροι» βελτιώθηκαν, κατάφεραν να μειώσουν και με συνολικό σκορ 21-25 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ηττήθηκαν με το τελικό 89-79.

Θυμίζουμε, πως το μεσημέρι της Κυριακής (23/9, 15:00) οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά, με τον Δικέφαλο να καλείται να δείξει βελτιωμένο πρόσωπο.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-38, 68-54, 89-79

Μπαχτσεσεχίρ (Στ. Δέδας): Rautins 10 (2), D.J. White 5 (1), Altintig 4, Ozdemir 1, Cantitiz 2, Turna 3, Ozcan 6 (2), Yapar 7, Babb 8 (2), Colom 26 (3), Slauchter 8, Preldzic 9.

ΠΑΟΚ (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Jones 4, Moreira 8, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας 5, Κόνιαρης 9 (3), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 9 (2), Pope 2, Hatcher 15 (2), Garrett 6, Goss 9 (3).