Friday, March 29g-point.gr

O ΠΑΟΚ εμφάνισε την ποιότητά του στην Ηγουμενίτσα (29-28) και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου!

Για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ Mateco αντιμετώπισε στην Ηγουμενίτσα, όπου διεξάγεται το Final-4 την Αναγέννηση Άρτας και κατάφερε να επικρατήσει, έστω και δύσκολα, με 28-29 και είναι έτοιμος να σηκώσει το πέμπτο συνεχόμενο Κύπελλο!

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για αύριο (5/2) στις 17:00, με τον Δικέφαλο να αντιμετωπίζει τον νικητή του ΑΕΚ-Νέα Ιωνία, που ξεκινά στις 18:00.

Ο ΠΑΟΚ Mateco ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 2-5, όμως η Άρτα κατάφερε να μειώσει σε 9-10 στο 20′, μην επιτρέποντας την ομάδα του Πελεκίδη, να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα.

Μάλιστα, οι Νταμπλούχες Ελλάδος δεν έβρισκαν εύκολες λύσεις στην επίθεση και οι τυπικά γηπεδούχες με buzzer-beater της Μούρνου, οδήγησαν την αναμέτρηση σε ισοπαλία με 15-15, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε ο ημιτελικός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι σε όλη την διάρκειά του μαζί στο σκορ και 23-23 στο 45′.

Εννιάμιση λεπτά πριν το φινάλε, ο ΠΑΟΚ Mateco κατάφερε με ένα σερί 0-4, να κάνει το 24-23, 24-27, με τον Δικέφαλο να καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμά του και να παίρνει την μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, με το τελικό αποτέλεσμα του ημιτελικού να είναι 28-29.

Αναγέννηση Άρτας – ΠΑΟΚ Mateco: 28-29

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 5-7, 9-10, 12-13, 15-15 (ημχ.) 17-19, 20-22, 23-23, 24-26, 26-28, 28-29

Διάβασε  Σύμφωνα με δημοσιεύματα από την Αγγλία, η Μπρέντφορντ έχει βάλει στο μάτι τον Μπάμπα Ράχμαν