Wednesday, April 24g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 σετ στο «Παλατάκι» της Κηφισιάς

Δίνοντας ρεσιτάλ στην υποδοχή και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Μπραμ Φαν ντε Ντις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ της αξιόμαχης Κηφισιάς στο «Παλατάκι» και επέστρεψε στις νίκες για την 3η αγωνιστική της Volley League ανδρών. Πολύ καλή παρουσία και από τον Ράπτη για τον «δικέφαλο του βορρά». Δεύτερη νίκη για τους γηπεδούχους στο πρωτάθλημα που πλέον κοιτούν την αναμέτρηση για το Challenge Cup με τη Μοντάνα την ερχόμενη Τετάρτη, πρώτη ήττα στη Volley League για την Κηφισιά.

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι είναι πολύ πιθανό να στερηθεί τις υπηρεσίες του πασαδόρου Χάις Γιόρνα στην αναμέτρηση με τη Μοντάνα την ερχόμενη Τετάρτη για τη φάση των «32» του Challenge Cup καθώς ο Ολλανδός αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 3ο σετ εξαιτίας τραυματισμού.

1ο σετ
Η ομάδα του ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς γρήγορο προβάδισμα 5 πόντων (7-2) μετά από μόλις τέσσερα λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια η Κηφισιά μείωσε εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων, ωστόσο η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι κατάφερε να «ανοίξει» τη διαφορά με τους άσσους του Βουλκίδη και του Ράπτη κάνοντας το σκορ 16-9. Σε εκείνο το σημείο το σετ ουσιαστικά τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά με 25-20 κάνοντας το 1-0.

2ο σετ
Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ με τους παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη να κάνουν εξαιρετικό ματς πάνω από το φιλέ και να «χτίζουν» προβάδισμα. Εξαιρετικός σε αυτό το κομμάτι του ματς ήταν ο Αμερικανός Τσέιβερς που με έναν άσσο και δύο μονά μπλοκ απέναντι σε Ράπτη και Βουλκίδη ανέβασε τη διαφορά στους 4 (15-19). Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν απάντηση στο παιχνίδι της ομάδα των βορείων προαστίων και κατάφεραν να ανατρέψουν στην κρισιμότερη καμπή του σετ το σκορ κάνοντας το 23-23 παίρνοντας εν τέλει το σετ με 29-27.

3ο σετ
Το τρίτο και τελευταίο σετ επεφύλασσε μια δυσάρεστη έκπληξη στον ΠΑΟΚ καθώς ο Χάις Γιόρνα στην προσπάθεια του για μπλοκ τραυματίστηκε και παρέμεινε για αρκετά λεπτά ξαπλωμένος στο τάραφλεξ με τον Ζούνιορ Κόστα να τον παίρνει στην αγκαλιά του και να τον οδηγεί στον πάγκο. Οι παίκτες του «δικεφάλου του βορρά» έχασαν από εκείνη τη στιγμή και έπειτα τη συγκέντρωση τους, αλλά όχι και το προβάδισμα με τον Φαν ντε Ντρις να είναι εξαιρετικός και με διαδοχικούς πόντους να δίνει «αέρα» 6 πόντων στην ομάδα του (14-8). Στη συνέχεια Ράπτης και Μούχλιας ανέλαβαν δράση και επικύρωσαν την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ χαρίζοντας του τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα διαμορφώνοντας το 25-15 για το 3-0 στα σετ.

Διάβασε  Αιχμές στον Ραζβάν Λουτσέσκου για την… κοιλία που κάνει ο ΠΑΟΚ έριξε ο Νίκος Αλαβάντας

Τα σετ: 25-20, 29-27, 25-15.