Tuesday, April 23g-point.gr

O ΠΑΟΚ ήταν απολαυστικός και με τρομερό δεύτερο ημίχρονο διέλυσε τη Σάσαρι με 88-68

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε συγκεντρωμένος την αναμέτρηση και με εξαιρετική άμυνα, κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 18-14 και τον Φράνκε να έχει σημειώσει τους μισούς πόντους της ομάδας του (9). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σάσαρι βρήκε λύσεις και κυριάρχησε στο παρκέ. Με επιμέρους 17-29 πήρε σημαντικό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους (35-43).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ωστόσο δεν παραδόθηκε και με ένα εντυπωσιακό σερί (16-2) με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους προσπέρασε ξανά στο σκορ (51-45), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε και στο +9 (59-50), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το μέγιστο +11 (63-52).

Με τη ψυχολογία στα ύψη μετά την ανατροπή του σκορ, ο ΠΑΟΚ πάτησε κι άλλο το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ντάρκο-Κέλι 7 (1), Φράνκε 13 (9 ριμπάουντ), Χαντς 17 (3), Ρένφρο 12, Σαλούστρος, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 5 (1), Πόλι 12 (2), Ράιλι 19 (3), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1)

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 7 (1), Τζεντίλε, Κρούσλιν 9, Ονουάκου 13 , Ρόμπινσον 10 (5/8 δίποντα), Ντιοπ 15, Γκαντίνι, Τζόουνς 3, Νίκολιτς 11

Διάβασε  ΠΑΟΚ: Καλείται να κάνει το… καθήκον του στην αυριανή αναμέτρηση στη Λαμία, πριν υποδεχθεί ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό