Friday, March 29g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα, προηγήθηκε με 2-0 αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα (3-2)

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αν και είδε να της πηγαίνουν όλα… δεξιά στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, που σκόραρε δύο φορές και την ίδια στιγμή κι ενώ το ματς ήταν στο 1-0, η διαιτησία του έκανε ένα «δώρο» ακυρώνοντας για οφσάιντ (που δεν υπήρχε) γκολ των Ολλανδών, ηττήθηκε… εύκολα από την Αϊντχόφεν με 3-2.

Το «εύκολα» έχει να κάνει κυρίως με το γεγονός ότι η PSV ενώ είχε στείλει προειδοποιητικές βολές από το πρώτο ημίχρονο, είχε καταφέρει ήδη από το 53’ να γυρίσει το παιχνίδι και να διαμορφώσει το τελικό –όπως αποδείχθηκε- σκορ, ενώ ο Δικέφαλος από εκείνο το σημείο και μετά δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός.

Φυσικά, τίποτα δεν έχει χαθεί για τον Δικέφαλο. Ναι μεν έπεσε στην 3η θέση του ομίλου, αλλά η διαφορά από την Αϊντχόφεν είναι μόλις στον έναν βαθμό, τη στιγμή που η Γρανάδα είναι στους «32» με τη νίκη που πέτυχε επί της Ομόνοιας.

Βαρέλα (4’) και Τζόλης (13’) πέτυχαν τα γκολ του «Δικεφάλου του Βορρά», ωστόσο Γκάκπο (20’), Μαντουέκε (50’) και Μαλέν (53’) ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.