Friday, April 26g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, είχε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει…αλλά έμεινε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Νάρεϊ να χάνει καλή στιγμή με σουτ από τα δεξιά και τον Πασχαλάκη να αποκρούει. Ο Δικέφαλος συνέχιζε να πιέζει, να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να δημιουργεί καταστάσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Στο 5ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των ερυθρόλευκων μέσα από την περιοχή, ενώ στο 17′ το αδύναμο πλασέ του Κουλιεράκη κατέληξε ξανά στην αγκαλιά του Πασχαλάκη. Μετά το 20ο λεπτό ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει και μάλιστα το έκανε με επιτυχία.

Επιχείρησε από την πλευρά του να κρατήσει την μπάλα, να την κυκλοφορήσει και να απορροφήσει την όποια πίεση του ΠΑΟΚ. Στο 22ο λεπτό έχασε και πολύ καλή στιγμή με τη βολίδα του Χάμες Ροντρίγκες εκτός περιοχής να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Στο 29′ ένα λάθος του Ντάντας δημιούργησε νέο κίνδυνο για τους γηπεδούχους, αλλά ο Χουάνγκ κατάφερε να κερδίσει μόνο κόρνερ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Ο Ολυμπιακός είχε κάποιες τελικές εκτός περιοχής, ενώ στο 43ο λεπτό η προσπάθεια του Ολιβέιρα μέσα από την περιοχή ήταν άστοχη. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε έως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ξεκίνησε με ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να επιχειρεί να έχει ξανά ορμή στο παιχνίδι του. Είχε κάποιες τελικές στα πρώτα λεπτά, αλλά είτε ήταν άτοχος, είτε ο Πασχαλάκης δήλωσε παρών. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός επιχείρησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, με τον Κανός να κάνει ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 70ο λεπτό πήρε ξανά τον έλεγχο της κατοχής. Στο 72ο λεπτό προέκυψε κίνδυνος στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης πρόλαβε τον Ίνγκασον, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, με τη φάση να τελειώνει με τον άστοχο Αουγκούστο.

Διάβασε  Τη διαπίστωση ότι ο ΠΑΟΚ έχει αδειάσει τόσο ψυχικά όσο και σωματικά κατέθεσε ο Θανάσης Κολιτσιδάκης σε δηλώσεις του στο Metropolis

Οι γηπεδούχοι γέμισαν την περιοχή του Πασχαλάκη, όσο το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του. Στο 87′ ο Αουγκούστο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα των ερυθρόλευκων. Στο 90+3′ ο Ράφα Σοάρες έπεσε μέσα στην περιοχή, έπειτα από ντρίμπλα του. Ο Σλοβάκος διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα στον Πορτογάλο για θέατρο.

Κάπου εκεί το ματς «έσβησε» και το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους. Αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δυο ομάδες, που είδαν τη διαφορά τους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό να πηγαίνει στους πέντε βαθμούς, με την ΑΕΚ να είναι στο +4 και να έχει και το ματς με τον Ατρόμητο σε εκκρεμότητα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ινγκασον, Κουλιεράκης (70’ Νάσμπεργκ), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (72’ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας (90’+1’ Μπίσεσβαρ), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς (72’ Τόμας), Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Εμβιλά, Χάμες (81’ Σαμασέκου), Παπασταθόπουλος, Μασούρας (61’ Κανός), Μπιελ (80’ Ραμόν), Ροντινέι, Ιν Μπομ, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί).