Monday, April 29g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ κάνει λόγο για αντίδραση μεγάλης ομάδας με το 2-0 επί του Παναθηναϊκού

Για αντίδραση μεγάλης ομάδας κάνει ο ΠΑΟΚ μετά το 2-0 του «δικεφάλου του Βορρά» επί του Παναθηναϊκού για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, τονίζοντας ότι η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα έδωσε απαντήσεις.

«Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε από βαριά ήττα. Κι αυτό δεν είναι καθόλου υπερβολή», αναφέρουν οι Θεσσαλονικείς στο match report που ανέβηκε στο site του συλλόγου και χαρακτηρίζουν καθαρό το πέναλτι που κέρδισε ο Πέλκας από τον Ινσούα.

Αναλυτικά η ανάρτηση του ΠΑΟΚ

Αυτος είναι ο ΠΑΟΚ

Που φαίνονται οι μεγάλες ομάδες; Στην αντίδραση; Στο χαρακτήρα; Στη διαχείριση τόσο των καλών όσο και των δύσκολων στιγμών; Μάλλον σε όλα τα παραπάνω. Σε όλα τα παραπάνω που ο ΠΑΟΚ πολλάκις έχει αποδείξει. Και θα συνεχίζει να το κάνει όποτε χρειάζεται. Γιατί μπορεί. Γιατί είναι μεγάλη ομάδα κι όποιος αμφιβάλλει πήρε άλλη μια απάντηση. O ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Τούμπας στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ναι, στο ΟΑΚΑ, ο ΠΑΟΚ ήταν κακός. Όπως κάθε ομάδα έχει δικαίωμα να είναι σε ένα (ή και περισσότερα) ματς. Έχασε δίκαια. Κανείς δεν είπε το αντίθετο. Τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν θα λάβουν την σημασία που τους πρέπει όταν καθίσει η σκόνη.

Γιατί, ναι στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ ήταν η μόνη ομάδα. Έβγαλε νεύρο, ένταση, έβγαλε και την ποιότητα που δεδομένα έχει. Έβγαλε κι εκνευρισμό, αλλά αυτό είναι λογικό όταν δοκιμάζεσαι. Τον ξεπέρασε γρήγορα. Μετά το πρώτο 45λεπτο το θέμα ήταν απλά ποδοσφαιρικό. Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε από βαριά ήττα. Κι αυτό δεν ειναι καθόλου υπερβολή. Τρεις φορές ο Λάμπρου είχε την ευκαιρία να… σκοτώσει την πρόκριση. Ο Διούδης είχε την τύχη και την ικανότητα να κρατήσει τους Πράσινους στο παιχνίδι.

Ακόμα κι έτσι ο ΠΑΟΚ έχει το πάνω χέρι. Με ενα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Με τον Βιεϊρίνια (ως δεξί μπακ) και τον Βαρέλα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο είδε τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και μάλιστα να αναγκάζει τον Πασχαλάκη σε μία σημαντική επέμβαση, σε σουτ του Κουρμπέλη που κόντραρε.

Ο Δικεφάλος βρήκε το γκολ στο 34?. Ο Πέλκας βγήκε απέναντι στον Διούδη, ο Ινσούα τον ανέτρεψε και ο Βιεϊρίνια από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0, που δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα μπήκε δυνατά και μέχρι το 72? έφτασε κοντά στο γκολ με τους Πέλκα, Μπίσεσβαρ, Μαουρίσιο και Λάμπρου που έχασε την πρώτη του απίθανη ευκαιρία ένα λεπτό πριν έρθει το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ.

Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ, ο Βαρέλα με εντυπωσιακή κεφαλιά νίκησε τον Διούδη και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του ενόψει και της ρεβάνς.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Λάμπρου έχασε δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε αντίδραση και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα.

Διάβασε  Μεγάλη ένταση στην Τούμπα με το τελευταίο σφύριγμα του Σρέντερ, καθώς στη φυσούνα υπήρξε επεισόδιο με πρωταγωνιστή τον έξαλλο Αλμέιδα