Thursday, March 28g-point.gr

O ΠΑΟΚ μεταμορφώθηκε και διέλυσε με 4-1 την Αϊντχόφεν!(VIDEO)

Την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Europa League πανηγύρισε ο «Δικέφαλος» επικρατώντας 4-1 της PSV με τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Δύο «πρόσωπα» παρουσίασε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με την Αϊντχόφεν στην Τούμπα, καθώς στο πρώτο μέρος έδωσε πολλούς χώρους στους Ολλανδούς και το… πλήρωσε στο 20ο λεπτό με το πέναλτι του Ζάχαβι που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, οι δύο αλλαγές του Πάμπλο Γκαρσία στο ημίχρονο, έδωσαν άλλο… αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι διέλυσαν μέσα σε 20 λεπτά την PSV φτάνοντας στην ανατροπή και αποκτώντας προβάδισμα για την πρόκριση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για το «συγκρότημα» της Θεσσαλονίκης ήταν οι Τζόλης και Ζίβκοβιτς, με τον νεαρό άσο να έρχεται από τον πάγκο και να σημειώνει ένα εξαιρετικό τέρμα για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Σέρβος μεσοεπιθετικός με δύο γκολ «κλείδωσε» ένα πολύτιμο τρίποντο για τους Μακεδόνες. Παράλληλα, ο «Δικέφαλος» εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την κόπωση των Ολλανδών, που εμφανίστηκαν με πολλές απουσίες και πλέον φιγουράρει στην δεύτερη θέση του ομίλου με 5 βαθμούς, έχοντας δύο λιγότερους από την Γρανάδα που πέρασε από την Κύπρο και άλλους τόσους περισσότερους από την PSV.

Την επόμενη αγωνιστική, την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στην Ολλανδία για το δεύτερο παιχνίδι με την Αϊντχόφεν, όπου στόχος θα είναι ένα θετικό αποτέλεσμα, ει δυνατόν τη νίκη, ούτως ώστε να φτάσει ακόμα πιο κοντά στον στόχο, που δεν είναι άλλος από την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διάβασε  Θοδωρής Ζαγοράκης: «Όλη η ομάδα του Euro 2004 ήταν ταπεινή, είχαμε σλόγκαν ''χαμηλά την μπάλα''»