Saturday, April 27g-point.gr

O ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό 3-2 και του «χάλασε» το «πάρτι» τίτλου που ετοίμαζε

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με ανατροπή 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στo Παλατάκι, για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Volley League και χάλασε το «πάρτι» των ήδη φετινών πρωταθλητών Ελλάδος, ελπίζοντας για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της τελικής κατάταξης.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει 0-1 και 1-2 σετ, όμως πήρε τα δύο επόμενα εντυπωσιακά σετ και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και στην πρώτη του νίκη κόντρα στους «ερυθρόλευκους» στο πρωτάθλημα ύστερα από 14 ματς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία και προηγήθηκε με 9-6 στο πρώτο σετ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο με τον Ντεν Ντρις, ο οποίος και ισοφάρισε σε 14-14. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 και πήρε το σετ με τον Οκολιτς.

Με τον άσο του Μιγιαήλοβιτς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 1-4 στο δεύτερο σετ. Με το καλό του μπλοκ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και προηγήθηκε 13-9 με τον Ντεν Ντρις, που έφερε και το 16-11. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Όκολιτς 18-17, όμως ο Ντε Ντρις έφερε το 23-18 και ο Κουμεντάκης το 25-20.

Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά με το ξεκίνημα του τρίτου σετ και έφτασε στο +8 χωρίς να απειληθεί στη συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και στο τέταρτο σετ και έφτασε στο 13-16 και στο 18-20. Ο Ντε Ντρις ισοφάρισε 20-20 και, από εκείνο το σημείο, το σετ έγινε «θρίλερ», με τον Ολυμπιακό να χάνει ματς μπολ και τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με τον Ντεν Ντρις.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-5 με μπλοκ του Ανδρεάδη και επίθεση του Φρομ, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 5-5 με τον Κομητούδη. Τα καλά σερβίς του τελευταίου έφεραν το 8-5 με τον Ντε Ντρις. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-8 με τον Φρομ, αλλά ο Πριγέν έφερε το 11-8 και ο Κουμεντάκης «σφράγισε» την ανατροπή του «Δικεφάλου».

Διάβασε  ΠΑΟΚ νίκησε 14-13 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιo και προκρίθηκε στα ημιτελικά