Thursday, April 18g-point.gr

O ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά επικράτησε 3-1 του Βόλου(video)

Ο ΠΑΟΚ μετά τις δύο εκτός έδρας ισοπαλίες με 1-1 κόντρα στην ΑΕΛ και τον Ατρόμητο ήθελε οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στον Βόλο στην Τούμπα, τρεις μέρες πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πριν τη σέντρα ήταν στο -13 από τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι το Σάββατο επικράτησαν στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού με 2-1.

Ο Βόλος, πάντως, αιφνιδίασε τους γηπεδούχους καθώς πήρε το προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Κιάκο. Ο Σάντσες γέμισε στην περιοχή, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Κιάκο και αυτός με σουτ, αφού κόντραρε στον Κρέσπο κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλοί έφτασαν κοντά στο 0-2, αλλά ο Δουβίκας δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του δικεφάλου και στη συνέχεια ο κίπερ του ΠΑΟΚ σταμάτησε σουτ του Ρενάτο.

Οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν για την ισοφάριση στο 18′, όταν ο Τζόλης σούταρε με το δεξί, αλλά έδιωξε ο Κλέιμαν. Δέκα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής Τζήλος υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Ριένστρα και ο Στέφαν Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 1-1.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ έκανε δυο αλλαγές για να απειλήσει περισσότερο και στο 56′ ο Ουάρντα έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως ήταν άστοχος. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ίνγκασον με προβολή βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Ισλανδός σκόραρε στο 66′ δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Σβιντέρσκι στο πρώτο δοκάρι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε την υπεροχή και θέλησε να πετύχει ένα τρίτο γκολ για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Σε διάστημα δέκα λεπτών έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες. Στο 73′, ο Κρμέντσικ έπιασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Κλέιμαν και δύο λεπτά μετά ο Τζόλης με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής δεν σημάδεψε σωστά.

Διάβασε  Περισσότεροι από 1.000 οπαδοί της Κλαμπ Μπριζ θα βρεθούν στην Τούμπα για τη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ

Ο Βόλος στο 76′ απείλησε με κεφαλιά του Μαρτίνες, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης και στο 82′ ο ΠΑΟΚ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Μουργκ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κλέιμαν.

Στο 90΄ο Κρμέντσικ βγήκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46′ Βιεϊρίνια), Εσίτι (46′ Καντουρί), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (85′ Ντόουγκλας Αουγκούστο), Τζόλης (78′ Μουργκ), Σβιντέρσκι (67′ Κρμέντσικ)

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ: Κλέιμαν, Σάντσες, Μήτογλου, Φεράρι, Γκρίλο (86′ Ντεντάκης), Κιάκος (68′ Μαρτίνες), Ριένστρα, Σάντος, Μπάρτολο, Περέα (63′ Νίνης), Δουβίκας