Thursday, March 28g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ πέρασε δύσκολα, αλλά νικηφόρα από τον κάμπο…1-2 την Λάρισα(VIDEO)

Το πολύτιμο «τρίποντο» κατέκτησε ο ΠΑΟΚ στη Λάρισα, επικρατώντας 2-1 της μαχητικής ΑΕΛ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τους Λημνιό και Ντάγκλας Αουγκούστο, όμως οι «βυσσινί» ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με το γκολ του Ηλιάδη στο 67’. Η ΑΕΛ παραμένει χωρίς νίκη το 2020 και βλέπει τον στόχο της εξάδας να απομακρύνεται, ενώ ο ΠΑΟΚ απέφυγε την απώλεια βαθμών, ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, όμως η ΑΕΛ δεν έδειξε διαθέσεις να κλειστεί στα καρέ της. Στο 11’ ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία, όταν ο Άκπομ έδωσε για τον Πέλκα μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο. Στο 14’ όμως, από κεφαλιά του Άκπομ, ο Λημνιός βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε σωστά για το 0-1.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Ζίφκοβιτς. Στο 33’ οι «βυσσινί» ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Ντάγκλας, αλλά ο διαιτητής Γιοβάνοβιτς, που είδε τη φάση στο VAR, το θεώρησε ακούσιο, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του μετά από καραμπόλα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά του με τον Ντάγκλας να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής και να γράφει το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να πετύχει και τρίτο γκολ. Στο 56’ ο Πέλκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η ΑΕΛ ήθελε να απειλήσει και στο 64’ ο Παπάζογλου έπιασε μια καλή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 67’ όμως ο Ηλιάδης με σουτ νίκησε τον Ζίβκοβιτς και μείωσε σε 1-2 για την ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ψάξουν και το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του ΠΑΟΚ.

Διάβασε  Θοδωρής Ζαγοράκης: «Όλη η ομάδα του Euro 2004 ήταν ταπεινή, είχαμε σλόγκαν ''χαμηλά την μπάλα''»

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέλεξε να κρατάει τη μπάλα, για να ροκανίσει τον χρόνο, προσπαθώντας να μην επιτρέψει στην ΑΕΛ να βρει χώρους για να γίνει επικίνδυνη. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει το «διπλό», ενώ δυσκόλεψε η υπόθεση πλέι οφ για τους γηπεδούχους.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπάλλας, Μούζεκ, Μόρας, Μάρκοβιτς, Σετσέροβιτς, Γκαζάλ (45+1’ Ηλιάδης), Βινίσιους (77’ Πινακάς), Ασούμπρε, Τόρζε, Παπάζογλου.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντάγκλας, Μαουρίσιο, Λήμνιος, Λάμπρου (85’ Ροντρίγκο), Πέλκας (62’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (76’ Σφιντέρσκι).