Thursday, April 25g-point.gr

O ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί του Άρη με 11-8 στο πρώτο ντέρμπι Θεσσαλονίκης της Α1 πόλο ανδρών

Το πρώτο ντέρμπι Θεσσαλονίκης της Α1 πόλο ανδρών μετά από 19 χρόνια βάφτηκε ασπρόμαυρο.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 11-8 του Άρη και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στη δεύτερη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Άρης άντεξε ως το ημίχρονο, που έληξε ισόπαλο (5-5), ωστόσο ο «δικέφαλος του βορρά» πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και απέκτησε προβάδισμα που κράτησε ως το φινάλε, παρά την αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων».

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΟΑΚ ήταν ο Κεχαλάρης με τέσσερα τέρματα, ενώ για τον Άρη ξεχώρισε ο Ζίτνικ με τρία.

Οκτάλεπτα: 1-2, 4-3, 0-3, 3-3.
Άρης (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Ζιούτας, Βικάτος 2, Γιώρτσιος 1, Αλιαπούλιος, Μάνος, Ζίτνικ 3, Παυλίδης, Παπαμανωλιουδάκης 1, Σολογάνης 1, Κοστιουντσέκοβ, Σαλαμάνης, Κουνέλας, Πασματζής.
ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αλειφτήρας, Σαρησάββας, Μηλάς 1, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης 1, Κεχαλάρης 4, Μικάρποβιτς 3, Σγουρίδης 1, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν, Κουγιούνης, Πάτσικας, Ιωσήφ, Τόττης.

Διάβασε  Χάνει… λάδια και μένει σε απόσταση από την κορυφή ο ΠΑΟΚ!