Thursday, April 18g-point.gr

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα και έχασε από την ΑΕΚ με 75-84 (VIDEO)

Η ομάδα του Δικεφάλου του Βορρά,  βρέθηκε στο -24 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να μειώσει τη διαφορά παίρνοντας δύναμη από την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι περίπου 5.500 φίλαθλοι του. Η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό της 13ης Μαρτίου στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 4-28 στο 7΄, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 11-30 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με πόντους των Milenko Tepic και William Hatcher.

Η κατάσταση ήταν διαφορετική στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ από τον Phil Goss και τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 32-37 στο 16΄. Η ΑΕΚ πάντως, διατήρησε το προβάδισμα και βρέθηκε στο +9 (36-45) με πρωταγωνιστή τον Vince Hunter, ο οποίος είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και με όπλο της την άμυνα, όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά, αλλά την έφερε και πάλι στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς προηγήθηκε με 46-65 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρήκε δύναμη από τον κόσμο του και με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Κόνιαρη, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να τη ρίξει στους 9 (75-84), χάρη σε ένα τρίποντο του νεαρού γκαρντ με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84

ΠΑΟΚ: Jefferson 12, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 18 (4), Tepic 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 3 (1), Hatcher 4, Garrett 6, Goss 6 (1)

ΑΕΚ: James, Σάκοτα 16(3), Maciulis 9 (3), Λαρεντζάκης 4, Μωραϊτης, Τheodore 8, Sant-Roos 14 (2), Griffin 13 (1), Γιαννόπουλος, Hunter 20