Wednesday, April 24g-point.gr

O ΠΑΟΚ ζει ιστορικές στιγμές καθώς πήγε στα προημιτελικά του Conference League με τρεις στημένες φάσεις

Μεγάλες, ιστορικές στιγμές ζει η οικογένεια του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με τη νίκη του επί της Γάνδης με 1-2 στο Βέλγιο, πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Europa Conference League.

Και μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς μέσα από τα δυο παιχνίδια κόντρα στους Βέλγους, έδειξαν πόσο ήθελαν την διάκριση αυτή και το πόσο δούλεψαν, για να το πετύχουν.

Ειδικά, αν κρίνει κανείς πως και τα τρία τέρματα που σημείωσαν οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου, προήλθαν από στημένες φάσεις, δουλεμένες αρκετές φορές στην προπόνηση του ΠΑΟΚ.

Στο παιχνίδι της Τούμπας, ήταν το 58ο λεπτό, όταν ο Γιάσμιν Κούρτιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο του Βορρά».

Το βράδυ της Πέμπτης, ήταν η σειρά δυο άλλων ποδοσφαιριστών, που δεν βρίσκουν τόσο συχνά δίχτυα, να βγουν μπροστά για τον ΠΑΟΚ. Μετά από κόρνερ, στο 20ο λεπτό στο Βέλγιο και φάση διαρκείας, ο Χοσέ Κρέσπο «πάγωσε» τη Γάνδη, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Λουτσέσκου.
Και φτάσαμε στο 77ο λεπτό της μεγάλης αναμέτρησης. Σε μια κομπίνα, που έδειξε το επίπεδο της δουλειάς που γίνεται στον ΠΑΟΚ, ο Ντόουγκλας Αουγκούστο ήταν ο τελικός αποδέκτης και έχοντας όλο το τέρμα στη διάθεσή του, έγραψε το 2-1 για τους Θεσσαλονικείς.

Διάβασε  Χειροπέδες στον σκληρό πυρήνα των οπαδών της Θύρας 7 – Πώς οργανώθηκε η επίθεση!