Friday, April 19g-point.gr

Οι κυπελλούχοι του «τριφυλλιού»

Ο ΠΑΟ απέχει οκτώ χρόνια από τους τίτλους. Απέχει οκτώ χρόνια από παιχνίδι που κρίνει ένα τρόπαιο.

Από το 2014, όταν και στο ΟΑΚΑ το «τριφύλλι» συνέτριψε 4-1 τον ΠΑΟΚ με το μοναδικό σόου του Μάρκους Μπεργκ, αγνοείται ο τελικός. Με τον Παναθηναϊκό, λοιπόν, κανείς από το ρόστερ δεν έχει αγωνιστεί σε τελικό. Το βράδυ τους Σαββάτου αρχικά για έντεκα παίκτες και έπειτα όσους κρίνει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ότι πρέπει να χρησιμοποιήσει, θα γίνει η αρχή.

Το σημαντικό βέβαια σε έναν τελικό δεν είναι μόνο να παίξεις. Σ’ αυτά τα ματς αγωνίζεται για να νικήσεις. Για να κερδίσεις το τρόπαιο, δόξα. Δεν είναι, ωστόσο, μόνο θέμα του Παναθηναϊκού. Στο ρόστερ των «πρασίνων» υπάρχουν μόλις τέσσερις ποδοσφαιριστές που έχουν παίξει σε τελικό. Οι δύο εξ αυτών πανηγύρισαν.

Πρώτος και καλύτερος ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. Καταρχάς, το 2015, σε ηλικία 20 ετών κατέκτησε τον ποδοσφαιρικό κόσμο.  Έπαιξε αλλαγή στη νίκη επί της Βραζιλίας με 2-1 στην παράταση και πανηγύρισε το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ20. Προπονητής του ήταν ο Παούνοβιτς, τον οποίο κυνήγησε δύο φορές ο Παναθηναϊκός για να τον φέρει στον πάγκο του.

Σε τελικούς Κυπέλλου έχει παίξει τρεις φορές, κατέκτησε τους δύο. Ο 27χρονος μεσοεπιθετικός με τη Βοϊβοντίνα πήγε σε δύο σερί τελικούς τις σεζόν 2012-13 και 2013-14. Και οι δύο κόντρα στην Γιαγκόντινα. Στον πρώτο ήταν εκτός αποστολής και η ομάδα του ηττήθηκε. Στον δεύτερο μπήκε στο 60’ και πανηγύρισε την κούπα.

Δύο τελικούς είχε και στη Γερμανία με τη φανέλα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Αντίπαλοί του μεγαθήρια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Την περίοδο 2016-17 ήταν βασικός στην ήττα από τη Ντόρτμουντ με 2-1. Ο ίδιος, πάντως, έκανε ό,τι μπορούσε, αφού είχε την ασίστ στο γκολ του Ρέμπιτς.

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Conference League, βάζοντας στα ταμεία του αρκετά εκατομμύρια ευρώ από την πορεία του στη διοργάνωση

Την επόμενη χρονιά πάλι ως αλλαγή μετά από ώρα αγώνα, κόντρα στην Μπάγερν, πήρε το Κύπελλο με νίκη 3-1. Το τελικό σκορ, μάλιστα, διαμορφώθηκε με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις.