Friday, March 29g-point.gr

Πάλεψε ο ΠΑΟΚ στην Πάτρα…αλλά απέναντι και σε μια εχθρική διαιτησία, λύγισε στο τέλος!

Την ήττα με 83-80 γνώρισε στην Πάτρα από τον Προμηθέα ο ΠΑΟΚ, παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Κώστα Μέξα, οι οποίοι τα έδωσαν όλα για τη νίκη.

Ο Κώστας Μέξας επέλεξε τους Γκρίφιν, Λονγκ, Τέρνερ, Μπιτς και Κακλαμανάκη, με τον Προμηθέα να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να παίρνει προβάδισμα από νωρίς με 8-1. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, και με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να δίνει μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο, κατάφερε και γύρισε το ματς, προσπερνώντας με 11-14.

Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά, βρίσκοντας αμφότερες πολλές λύσεις στην επίθεση, και τους Πατρινούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-23.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και της δεύτερης περιόδου, στην οποία ο Δικέφαλος πήρε αρκετούς πόντους από τον Γιώργο Τσαλμπούρη, ο οποίος έβαλε και πάλι τους «ασπρόμαυρους» μπροστά με 28-32.

Οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν από το σερί του ΠΑΟΚ, και με τον Λούντζη να δίνει σκορ στο σύνολο του Μάκη Γιατρά πήραν και πάλι κεφάλι με 37-34, με τον Δικέφαλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο -7 (43-36), μετά το μπάζερ μπίτερ του Γκάρετ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά, μειώνοντας σταδιακά την διαφορά, με τον Τέρνερ να κάνει πολύ καλό δεκάλεπτο και να προσθέτει πόντους στον Δικέφαλο.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα μάλιστα κατάφερε να περάσει μπροστά με 53-54, μετά από τρίποντο του Λοβ, αλλά ο Προμηθέας με 9-0 σερί πήγε στη τελευταία περίοδο προηγούμενος με 62-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το ματς, ξεκινώντας με ένα 0-3 σερί το οποίο μείωσε το σκορ στο 62-57. Ο Δικέφαλος συνέχισε στο καλό μομέντουμ του και με καλάθι του Τσαλμπούρη έφερε το ματς στον πόντο (66-65), 5 λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Διάβασε  Ξανά εκτός ο Μπάμπα στον ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» με κάρφωμα του τελευταίου πέρασαν μπροστά με 66-68, αλλά ο Προμηθέας με 3 βολές μπήκε και πάλι οδηγός με 69-68 στο τελευταίο τρίλεπτο.

Σε εκείνη τη στιγμή μέτρησε η μεγάλη αστοχία των γκαρντ του ΠΑΟΚ, και κυρίως του Λοβ, με τον Μίλερ να εκμεταλλεύεται τις καταστάσεις και με δύσκολα σουτ να πηγαίνει την ομάδα του στο +6 με 76-70. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά τις κρίσιμες καταστάσεις, και παρά την μεγάλη προσπάθεια έχασε με 83-80.