Saturday, April 20g-point.gr

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 89-51: Συντριβή για τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Για ένα πεντάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΟΚ, ωστόσο στη συνέχεια οι ”πράσινοι” κυριάρχησαν κατά κράτος της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου και πήραν μία πολύ άνετη νίκη με το τελικό 89-51, για να επιστρέψουν στις εντός συνόρων επιτυχίες, μετά την ήττα από το Περιστέρι.

Για 5 λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (10-10), ωστόσο οι ”πράσινοι” βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και έφτασαν στο 19-13. Ο Τέπιτς πέτυχε το τρίτο δικό του τρίποντο και μείωσε προσωρινά, ωστόσο ο Λοτζέσκι με προσωπικό σερί 5-0 διαμόρφωσε το 21-16 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με εκπληκτικό ρυθμό και ευστοχία και μέσα σε 4 λεπτά είχαν μεγαλώσει το σερί τους σε 20-0 (!) για το 36-16. Δύο βολές του Τζέφερσον έβαλαν τέλος στην επιθετική ανομβρία του ΠΑΟΚ (36-18, 15′), με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να σκοράρουν για το +22 του Παναθηναϊκού (40-18). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους (44-21), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 46-28.

Ορεξάτοι συνέχισαν οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο στις αρχές του δεύτερου μέρους, που έφτασαν μέχρι και το +24 με τρίποντο του Παπαπέτρου, με τον Κόνιαρη όμως να απαντά με τον ίδιο τρόπο (55-34, 24′). Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε σε όλα τα επίπεδα, με τους ”πράσινους” να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +29 (69-40), ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ”αέρα” 31 πόντων (71-40).

Με τη διαφορά σε τόσο ψηλά επίπεδα (74-40), το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ρικ Πιτίνο να ανοίγει το rotation, θέλοντας να δώσει τις απαραίτητες ανάσες. Οι ”πράσινοι” ωστόσο συνέχισαν να εκτελούν με μεγάλη συνέπεια (78-43, 36′), και τελικά επικράτησαν με 89-51.

Δεκάλεπτα: 21-16, 46-28, 71-40, 89-51

Ξεχώρισαν: 12 πόντους πέτυχε ο Παπαγιάννης, με τους Μήτογλου και Παπαπέτρου να μετρούν από 11, ενώ για τους φιλοξενούμενους, από 11 σημείωσαν οι Τέπιτς και Τζέφερσον.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Μεγάλη η διαφορά στα ριμπάουντ των δύο ομάδων, με τον Παναθηναϊκό να έχει 47 (12 επιθ) έναντι 25 των παικτών του ΠΑΟΚ.