Friday, March 29g-point.gr

ΠΑΟΚ:Αλλοίωση αποτελέσματος…και άδικη ήττα στη Λεωφόρο!

Ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντικές ευκαιρίες σε όλη την διάρκεια του ντέρμπι αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος και τελικά επικράτησε με 2-1 στην Λεωφόρο. Τέλος στο αήττητο σερί 16 αγώνων του Δικεφάλου..

Σχετικά καλό ρυθμό και ένταση είχε το παιχνίδι από το ξεκίνημά του. Οι δυο ομάδες μοιράζονταν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων ανά διαστήματα, χωρίς πάντως να καταφέρουν να φτάσουν σε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 8’ ένα πέναλτι που έδωσε ο Πελίτο για χέρι του Βέλεθ ακυρώθηκε μετά την παρέμβαση του VAR, ενώ ακολούθησε μια αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Αλεξανδρόπουλο να παίρνει την θέση του τραυματία Βιγιαφάνες. Στο 28’ ένα σουτ του Βιεϊρίνια υπό καλές προϋποθέσεις σταμάτησε σε σώματα αμυντικών. Σημαντική στιγμή για τον Δικέφαλο ήρθε στο 33’ αλλά ο Ζίβκοβιτς με το αριστερό δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα οι “πράσινοι” βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν σε ένα γκολ, στην πρώτη τους ουσιαστικά καλή στιγμή. Ο Παλάσιος έκανε σέντρα από δεξιά, ο Πασχαλάκης δεν υπολόγισε σωστά την έξοδό του και ο Αϊτόρ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα, ο Άκπομ αστόχησε από καλή θέση στο 41’, έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες άρχισε το δεύτερο μέρος. Ο Δικέφαλος έψαξε από νωρίς την ισοφάριση χάνοντας μάλιστα τρεις σπουδαίες ευκαιρίες σε έξι λεπτά. Στο 48’ ο Μπρινιόλι απέκρουσε εντυπωσιακά δυνατό σουτ του Κούρτιτς, ένα λεπτό αργότερα ο Τσιγγάρας έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 52’ ήρθε η πιο μεγάλη φάση. Ο Άκπομ βρήκε τον Ελ Καντουρί που ήταν μόνος κι αμαρκάριστος αλλά από απόσταση 1,5 μέτρου έστειλε την μπάλα άουτ!

Στο 63’ ο Λουτσέσκου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τους Τέιλορ, Σβαμπ και Μπίσεσβαρ, χωρίς να διαφοροποιήσει κάτι στον σχηματισμό. Λίγα δευτερόλεπτα μετά όμως ήρθε το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού κόντρα στην ροή του ματς. Ο Χουάνκαρ βρέθηκε μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με εντυπωσιακό βολέ έκανε το 2-0.

Διάβασε  ΑΣ ΠΑΟΚ για Σαββίδη: «Να γιγαντώσεις ακόμα περισσότερο τον μεγάλο Σύλλογο μας στα πέρατα της Γης»

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν στο 71’. Μετά από σέντρα του Κούρτιτς, ο Ζίβκοβιτς με κοντινό σουτ έκανε το 2-1. Στο 79’ μπήκαν και οι Τσόλακ-Σίντκλεϊ, την ώρα που ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 85′ ο Πελίτο αρνήθηκε πέναλτι σε χέρι του Χουανκάρ, η ισοφάριση τελικά δεν ήρθε και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος 94′ / Ίνγκασον 92′
Κόκκινη:
Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (Χατζηγιοβάνης 87’), Βιγιαφάνιες (Αλεξανδρόπουλος 29’), Παλάσιος, Αϊτόρ (Βιτάλ 87’), Ιωαννίδης (Σάρλια 77’).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε (Τέιλορ 63’), Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (Σίντκλεϊ 80’), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (Σβαμπ 63’), Ζαμπά, Ελ Καντουρί (Μπίσεσβαρ 63’), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (Τσόλακ 80’).

Διαιτητής: Πελίτο (Βοσνία)/ VAR: Ντε Ρικάντο (Ισπανία)
Βoηθοί: Μεϊντάνας, Μπουξμπάουμ
Θεατές: 10.000