Thursday, March 28g-point.gr

ΠΑΟΚ: Αποκλείστηκε…άδοξα από τη συνέχεια του Europa League(video)

Το ξεκίνημα ήταν μουδιασμένο για τον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να το πληρώσει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, αφού μόλις από το 9ο λεπτό έπρεπε να κυνηγήσει το παιχνίδι. Οι Κύπριοι στην πρώτη τους τελική στην εστία κατάφεραν να προηγηθούν, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Σένε έξω από την περιοχή ο Κακουλής εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Ζίβκοβιτς και σε κενή εστία έγραψε το 1-0 για την Ομόνοια. Σίγουρα το διώξιμο του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ δεν ήταν το καλύτερο, αλλά η άμυνα του «δικεφάλου» είχε αφήσει μόνο του στην περιοχή τον σκόρερ με αποτέλεσμα να μην δυσκολευτεί για το ριμπάουντ και το τέρμα.
Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μην μπορεί να βρει χώρους προς την περιοχή του Φαμπιάνο. Η πρώτη καλή στιγμή του καταγράφηκε στο 23’ όταν ο Ζίβκοβιτς από μακριά δοκίμασε την τύχη του, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από την εστία, ενώ ίδια τύχη είχε και το επίσης μακρινό σουτ του Ροντρίγκο στο 25ο λεπτό.

Με το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να παίξουν το παιχνίδι υπομονής που τους διακρίνει. Έδωσαν χώρο στην ομάδα του Γκαρσία, αλλά κατάφεραν να κλείσουν καλά τους χώρους και να κόψουν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ να μην μπορούν να αναπτυχθούν και να απειλήσουν ορθολογικά. Πάντως το κατάφεραν με τις στατικές φάσεις, με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή του 35ου λεπτού, με τον Κρέσπο να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ζίβκοβιτς, αλλά η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

Ο ΠΑΟΚ καλούνταν να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και την πρώτη φορά που το έπραξε έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ελ Καντουρί και Ζίβκοβιτς, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τζόλη στην περιοχή που με ένα υπέροχο τελείωμα νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-1.

Διάβασε  Λουτσέσκου: Ποιητής του ποδοσφαίρου ο Κωνσταντέλιας, ισχυρή προσωπικότητα ο Κουλιεράκης

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ χάνει μοναδική ευκαιρία για να φέρει το ματς τούμπα. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα αφού πέρασε από όλους έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ελ Καντουρί αν και βρέθηκε μόνος του αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση προ κενής εστίας.

Στο 49’ ήταν η σειρά της Ομόνοιας να χάσει τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Κρέσπο πούλησε την μπάλα έξω από την περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στον Σένε να βγει φάτσα με τον Ζίβκοβιτς που τον νίκησε στο τετ α τετ ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τζιωνή που πήρε το ριμπάουντ έκανε το σουτ, αλλά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σέρβου πορτιέρε.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε και πάλι μέτρα στο γήπεδο, είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις. Μία καλή στιγμή για τον «δικέφαλο» καταγράφηκε στο 67’ όταν ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά, βρήκε τον Τζόλη αλλά το σουτ του τελευταίου στην κίνηση δεν ήταν καλό με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Μπορεί ο «δικέφαλος» να είχε την κατοχή και την κυριαρχία, αλλά δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς και του γύρισε μπούμερανγκ. Στο 83’ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Ελ Καντουρί που έκανε το λάθος ανέτρεψε τον Λοίζου και ο Ζόρντι Γκόμες από τα 11 μέτρα νίκησε τον Ζίβκοβιτς για το 2-1 που έβαλε τέλος στην ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ.