Sunday, September 29g-point.gr

ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Πέρασαν και φέτος από την Τούμπα οι «κίτρινοι»

Στα κίτρινα βάφτηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην Τούμπα, με τον Άρη να επικρατεί με 1-0 του συμπολίτη ΠΑΟΚ. Όπως και πέρσι, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έφυγε νικηφόρα από την έδρα του «Δικεφάλου του Βορρά» και για πρώτη φορά στα χρονικά κράτησε το μηδέν για τρίτο σερί ματς στην Τούμπα.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν φάσεις και δοκάρι για να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο στην επανάληψη οι «κίτρινοι» μπλόκαραν τα επιθετικά του ατού και με κορυφαίο τον Μάνου Γκαρθία απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, προτού ο Ισπανός ανοίξει το σκορ με τρομερή ενέργεια στο 63ο λεπτό.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου «φρέσκαρε» την επίθεση αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει απάντηση έχοντας μονάχα μια μεγάλη ευκαιρία, το δοκάρι του Μπάμπα από τα δύο μέτρα σε ανυπεράσπιστη εστία!

Το 1-0 υπέρ του Άρη έμεινε ως το τέλος, με τους «κίτρινους» να παίρνουν δεύτερη διαδοχική νίκη μετά από αυτή με τον Ολυμπιακό στο «Κλ. Βικελίδης». Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έφτασε τους 11 βαθμούς και πέρασε προσωρινά μόνος στην 4η θέση. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και ισοβαθμεί πλέον με Ολυμπιακό και ΑΕΚ στους 13 βαθμούς, με την «Ένωση» να έχει ματς λιγότερο.

Αξιοσημείωτη η παράδοση που έχει χτίσει ο Άκης Μάντζιος επί του Ραζβάν Λουτσέσκου στα ντέρμπι των δύο ομάδων, παίρνοντας την έκτη νίκη του σε 13 αναμετρήσεις (6-4-3).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα καμία να μην μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Ο ΠΑΟΚ, όπως αναμενόταν, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Κωνσταντέλια στο 10’, δεν απείλησε σημαντικά στο πρώτο 20λεπτο. Από την πλευρά του, ο Άρης πίεζε ψηλά με στόχο να χαλάσει το build up των «ασπρόμαυρων», αλλά όποτε κέρδιζε κατοχές, έκανε λάθος πάσες στο τρανζίσιον.

Διάβασε  Λουτσέσκου: «Κυριαρχήσαμε, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο…»

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ντέρμπι σημειώθηκε στο 28’, όταν μετά από γύρισμα του Τάισον, ο Τισουντάλι έπιασε το σουτ στην κίνηση σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Βέλεθ έκοψε σωτήρια την πάσα του Κωνσταντέλια προς τον Τισουντάλι, που θα έβγαινε σε τετ-α-τετ, ενώ η πρώτη φάση του Άρη ήρθε στο 34’ με δυνατό σουτ του Ντιαντί από το ημικύκλιο, υποχρεώνοντας τον Κοτάρσκι σε επέμβαση.

Οι «κίτρινοι» δεν ήταν σταθεροί ανασταλτικά στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου αλλά δεν το πλήρωσαν, κυρίως χάρη στην αστοχία του ΠΑΟΚ. Στο 38’ ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε σε θέση βολής μετά από γύρισμα του Ότο αλλά δε μπόρεσε να βρει εστία, ενώ στο 45+2’ ο νεαρός μεσοεπιθετικός επιχείρησε νέο σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση του ήρθε και η τελευταία φάση με μια κεφαλιά του Μιχαηλίδη από καλή θέση που πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι, βέβαια η πρώτη ευκαιρία άνηκε στον ΠΑΟΚ με ένα καλό σουτ του Τάισον εκτός περιοχής στο 53’ το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Άρης βρέθηκε μια «ανάσα» από το γκολ στο 57’ όταν μετά από ωραία πάσα του Γκαρθία, ο Ντιαντί έκανε την κούρσα από τα αριστερά και γύρισε στη μικρή περιοχή προς τον Μορόν, με τη μπάλα να χτυπά στον Μπάμπα και τον Κοτάρσκι να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Από ενέργεια του Γκαρθία ξεκίνησε και άλλη ευκαιρία του Άρη στο 60’, με τον Ισπανό να βγάζει σε τετ-α-τετ τον Ντιαντί όμως ο Κετζιόρα έκοψε σωτήρια αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Διάβασε  ΠΑΟΚ:Ολοκληρώνει την προετοιμασία του για το ντέρμπι με τον Άρη στην Τούμπα

Το μομέντουμ άνηκε στους φιλοξενούμενους και το γκολ ήρθε τελικά στο 63’ από τον κορυφαίο του παίκτη, Μανού Γκαρθία. Μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Ισπανός άσος έκανε υπέροχο κόψιμο προς την περιοχή ξεφεύγοντας από τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ και με απίστευτο τελείωμα με το μυτάκι, έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Κοτάρσκι για το 0-1.

Ο Λουτσέσκου μετά το γκολ προχώρησε σε διπλή αλλαγή με την είσοδο των Τσάλοφ και Καμαρά αντί των Τισουντάλι και Σβαμπ. Λίγη ώρα μετά έβαλε στο παιχνίδι τους Ντεσπότοφ και Οζντόεφ στη θέση των Τάισον και Μπακαγιόκο αντίστοιχα. Ο Μάντζιος από την πλευρά του άλλαξε τα εξτρέμ, με τους Σαβέιρο και Σουλεϊμάνοβ να αντικαθιστούν τους Σίστο και Ντιαντί. Στο 81’ έβαλε επίσης τους Νταρίντα και Ζαμόρα στη θέση των Μορόν και Γκαρθία, θέλοντας να «φρεσκάρει» την ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τις γραμμές του μετά το 0-1 αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει ρήγματα και η κορυφαία ήρθε στο 84’ με τον Μπάμπα να χάνει το… άχαστο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπότοφ, ο Κετζιόρα έπιασε τη κεφαλιά-πάσα στο πρώτο δοκάρι και ο Μπάμπα από τα δύο μέτρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Με εξαίρεση αυτή τη φάση, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν άλλη αξιόλογη ευκαιρία. Το 1-0 υπέρ του Άρη έμεινε ως το φινάλε και για πρώτη φορά στα χρονικά, ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς γκολ για 3ο σερί εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο το συμπολίτη του.

Ήταν η πρώτη ήττα για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να τον πιάσει στους 13 βαθμούς και περιμένει το ματς της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό για να δει αν θα πέσει από την κορυφή. Στον αντίποδα, ο Άρης πήρε δεύτερη διαδοχική μεγάλη νίκη μετά από αυτή με τον Ολυμπιακό και πέρασε προσωρινά μόνος στην 4η θέση με 11 βαθμούς.

Διάβασε  ΚΑΕ ΠΑΟΚ:Ασπρόμαυρη..."βάφτηκε" η Αριστοτέλους!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (69’ Καμαρά), Μπακαγιόκο (76’ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας, Τάισον (76’ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Τισουντάλι (69’ Τσάλοφ).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κούεστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Βέλεθ (45’ Ρόουζ), Φριντεκ, Σιφουεντες, Μόντσου, Σίστο (74’ Σαβέριο), Μανού Γκαρθία (81’ Νταρίντα), Ντιαντί (74’ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (81’ Ζαμόρα).