Thursday, April 25g-point.gr

ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 3-2:Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Δικέφαλος

Ο Άρης στο 17’ είχε ουσιαστικά την πρώτη του προσπάθεια για γκολ με την Ματέο Γκαρσία να μην τα καταφέρνει. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο ημίωρο του παιχνιδιού για πέναλτι.

Ο Ματέο Γκαρσία έφυγε απέναντι στον Κοτάρσκι, όμως ο Κουλιεράκης τον κράτησε και τον έριξε στο χορτάρι. Ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι και δεν ειδοποιήθηκε απ’ το VAR να εξετάσει τη φάση, οπότε το ματς συνεχίστηκε.

Στα επόμενα λεπτά ο Άρης ήταν πιο επικίνδυνος με στατικές φάσεις του Πάλμα κυρίως. Οι «κίτρινοι» βρήκαν γκολ τελικά στο 45’. Ο Ντάντας έκανε λάθος, ο Κουλιεράκης γλίστρησε πιεζόμενος απ’ τον Ματέο Γκαρσία, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά που νίκησε τον Κοτάρσκι για το 0-1.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί. Ο Κουλιεράκης με κεφαλιά δε νίκησε τον Κουέστα στο 50’, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ντάντας είδε τον Ισπανό τερματοφύλακα να σώζει την προσπάθειά του.

Τελικά η επιμονή του ΠΑΟΚ δικαιώθηκε στο 56’. Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε, ο Μαζικού έκανε λάθος και ο Τάισον από κοντά δε δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-1.

Έχοντας την ψυχολογία πλέον, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 59’ είχαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Πάλμα έκανε σωτήρια παρεμβολή πάνω στον Μπράντον. Όμως στο 60’ ήρθε τελικά η φάση για το 2-1. Ο Πίρσμαν ανέτρεψε τον Ντάντας με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Σβαμπ στο 62’ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 2-1 και φέρνοντας την ανατροπή για το «δικέφαλο».

Στο 68’ και στο 69’ οι τερματοφύλακες έσωσαν τις ομάδες τους στα σουτ που έκαναν Σβαμπ και Καμάτσο αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι όμως, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο 70’. Ο Άρης ισοφάρισε με τον Νταρίντα, όταν ο Τσέχος πήρε την μπάλα απ’ τον Ιτούρμπε και με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-2.

Διάβασε  Η ΚΕΔ όρισε τον Γερμανό Schroder Robert να σφυρίξει τον εντός έδρας αγώνα του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ

Οι ισορροπίες άλλαξαν ξανά οκτώ λεπτά μετά. Ο Ράφα Σοάρες βρήκε τον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος σούταρε δυνατά στο 78’, η μπάλα κόντραρε στον Πίρσμαν και κατέληξε στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά στο ματς πήρε προβάδισμα αυτή τη φορά με 3-2.

Ο Άρης προσπάθησε με κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 86’ και σουτ του Καμάτσο ένα λεπτό μετά, αλλά ο Κοτάρσκι δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμαρά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κι έτσι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν για λίγο με δέκα.

Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με νικητή του ντέρμπι τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παραμένει στο κυνήγι της 3ης θέσης φτάνοντας τους 63 βαθμούς, τη στιγμή που ο Άρης έμεινε στους 47.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (80’ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ (87’ Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (68’ Ελ Καντουρί), Κωσταντέλιας, Μπράντον (80’ Ολιβέιρα)

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο (84’ Ρουπ), Νταμπό, Νταρίντα, Γκαρσία (67’ Καμάτσο), Πάλμα (67’ Ιτούρμπε), Καμαρά