![](http://g-point.gr/wp-content/uploads/2023/04/3838871.jpg)
Ο Άρης στο 17’ είχε ουσιαστικά την πρώτη του προσπάθεια για γκολ με την Ματέο Γκαρσία να μην τα καταφέρνει. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο ημίωρο του παιχνιδιού για πέναλτι.
Ο Ματέο Γκαρσία έφυγε απέναντι στον Κοτάρσκι, όμως ο Κουλιεράκης τον κράτησε και τον έριξε στο χορτάρι. Ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι και δεν ειδοποιήθηκε απ’ το VAR να εξετάσει τη φάση, οπότε το ματς συνεχίστηκε.
Στα επόμενα λεπτά ο Άρης ήταν πιο επικίνδυνος με στατικές φάσεις του Πάλμα κυρίως. Οι «κίτρινοι» βρήκαν γκολ τελικά στο 45’. Ο Ντάντας έκανε λάθος, ο Κουλιεράκης γλίστρησε πιεζόμενος απ’ τον Ματέο Γκαρσία, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά που νίκησε τον Κοτάρσκι για το 0-1.
Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί. Ο Κουλιεράκης με κεφαλιά δε νίκησε τον Κουέστα στο 50’, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ντάντας είδε τον Ισπανό τερματοφύλακα να σώζει την προσπάθειά του.
Τελικά η επιμονή του ΠΑΟΚ δικαιώθηκε στο 56’. Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε, ο Μαζικού έκανε λάθος και ο Τάισον από κοντά δε δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-1.
Έχοντας την ψυχολογία πλέον, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 59’ είχαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Πάλμα έκανε σωτήρια παρεμβολή πάνω στον Μπράντον. Όμως στο 60’ ήρθε τελικά η φάση για το 2-1. Ο Πίρσμαν ανέτρεψε τον Ντάντας με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Σβαμπ στο 62’ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 2-1 και φέρνοντας την ανατροπή για το «δικέφαλο».
![](http://g-point.gr/wp-content/uploads/2023/04/svamp-paok.jpg)
Στο 68’ και στο 69’ οι τερματοφύλακες έσωσαν τις ομάδες τους στα σουτ που έκαναν Σβαμπ και Καμάτσο αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι όμως, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο 70’. Ο Άρης ισοφάρισε με τον Νταρίντα, όταν ο Τσέχος πήρε την μπάλα απ’ τον Ιτούρμπε και με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-2.
Οι ισορροπίες άλλαξαν ξανά οκτώ λεπτά μετά. Ο Ράφα Σοάρες βρήκε τον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος σούταρε δυνατά στο 78’, η μπάλα κόντραρε στον Πίρσμαν και κατέληξε στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά στο ματς πήρε προβάδισμα αυτή τη φορά με 3-2.
Ο Άρης προσπάθησε με κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 86’ και σουτ του Καμάτσο ένα λεπτό μετά, αλλά ο Κοτάρσκι δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμαρά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κι έτσι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν για λίγο με δέκα.
Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με νικητή του ντέρμπι τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παραμένει στο κυνήγι της 3ης θέσης φτάνοντας τους 63 βαθμούς, τη στιγμή που ο Άρης έμεινε στους 47.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (80’ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ (87’ Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (68’ Ελ Καντουρί), Κωσταντέλιας, Μπράντον (80’ Ολιβέιρα)
ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο (84’ Ρουπ), Νταμπό, Νταρίντα, Γκαρσία (67’ Καμάτσο), Πάλμα (67’ Ιτούρμπε), Καμαρά
![](http://g-point.gr/wp-content/uploads/2023/08/1517458248782-150x150.jpg)