Friday, April 19g-point.gr

ΠΑΟΚ: Επικράτησε της Καρδίτσας στο PAOK Sports Arena με 80-75

Στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καρδίτσας στο PAOK Sports Arena με 80-75 ανατρέποντας το -15 από την τρίτη περίοδο.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, που παίζει για το BCL με την Ντιζόν την προσεχή Τετάρτη (5/10) ο Γιανίκ Φράνκε με 23 πόντους και 5 τρίποντα, ακολούθησε ο Τζέιλεν Χαντς με 17 πόντους, ενώ για την Καρδίτσα οΤζαβίν Ντελοριέ είχε 16 πόντους και ο Νταβίντ Γκάμπροβσεκ 13.

Στο +11 με Φράνκε ο ΠΑΟΚ, επέστρεψε η Καρδίτσα

Στηριζόμενος στην περιφέρειά του και κυρίως στους Φράνκε και Ράιλι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 22-11 και με συνολικά πέντε τρίποντα να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 26-17.

Από μεγάλη ένταση στιγματίστηκε το φιλικό του ΠΑΟΚ με την Καρδίτσα

Συγκεκριμένα λίγο μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στον αγώνα και με το σκορ στο 14-7, οι Χρήστος Σαλούστρος και Σαϊντ Πρίτζετ αντάλλαξαν μετά από μια φάση «γαλλικά» και εν συνεχεία πιάστηκαν στα χέρια.

Ευτυχώς επενέβησαν οι συμπαίκτες τους και τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα, ωστόσο ο διαιτητής Πουρσανίδης απέβαλε αμφότερους.

Στη συνέχεια ο ρυθμός άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τους Αθηναίου και Ντελοριέ (31-29), όμως ο «ζεστός» Φράνκε με τους 17 πόντους (3τρ.) κρατούσε τον ΠΑΟΚ μπροστά (42-37), αλλά ένα γρήγορο σερί της Καρδίτσας έφερε τους Θεσσαλούς για πρώτη φορά επικεφαλής στο σκορ (42-43 στο ημίχρονο).

Αντιστράφηκε το σενάριο στο δεύτερο ημίχρονο

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του ΠΑΟΚ, η Καρδίτσα έκανε το 44-58 με τους Γκάμπροβσεκ και Καλαϊτζάκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση και το επιμέρους σκορ να ανοίγει στο 2-21. Το… σκοτωμένο τρίποντο του Αθηναίου από τα 8,5 μέτρα έγραψε το 46-61, ο Χαντς έβγαλε ενέργεια και αποτελεσματικότητα μειώνοντας σε 55-64, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε απαντήσεις στη ρακέτα απέναντι στον κυριαρχικό Ντελοριέ (56-68 στο 30′).

Διάβασε  O Μπάμπα Ράχμαν έστειλε το μήνυμά του ενόψει της ρεβάνς

Δύο σερί τρίποντα του Φράνκε και δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Ρένφρο (69-70) άλλαξαν την αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων και την εικόνα του αγώνα. Το ασπρόμαυρο επιμέρους σκορ επεκτάθηκε στο 18-3, για το 74-73 στο 37′, με την Καρδίτσα να μην μπορεί να βρει… στόχο. Στο τελευταίο λεπτό ο Μαργαρίτης έκανε με γκολ-φάουλ το 78-75 και ο Χαντς υπέγραψε τη νίκη με βολές.

Δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε, Ντάρκο-Κέλι, Ράιλι, Τσιακμάς, Χαντς, Μαργαρίτης, Πόλεϊ, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος, Ρένφρο.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ, Πρίτζετ, Μπέιτμον, Αθηναίου, Καλαϊτζάκης, Χάντερ, Ντελοριέ, Τσούκας, Αλεξιάδης, Κώττας, Γκάμπροβσεκ.