Thursday, March 28g-point.gr

ΠΑΟΚ φουλ για τελικό!(video)

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξήχθη στην Τούμπα, αποκτώντας προβάδισμα, εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

O ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Βιεϊρίνια, το οποίο καταλογίστηκε για μαρκάρισμα του Ινσούα στον Πέλκα. O διαιτητής ειδοποιήθηκε από το VAR ότι υπάρχει παράβαση και διατήρησε την αρχική του απόφαση, δίνοντας ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, σε μία δύσκολη φάση (στο ριπλέι ο Ινσούα φαίνεται ότι βρίσκει την μπάλα, ωστόσο επίσης φαίνεται να υπάρχει επαφή με το χέρι του Ισπανού στον παίκτη του ΠΑΟΚ).

Στο 72ο λεπτό ο Βαρέλα με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, βρίσκοντας ωστόσο έναν εξαιρετικό Διούδη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (62’ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (82’ Άκπομ).

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Ανουάρ (77’ Δώνης), Μπουζούκης (81’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (54’ Νάγκι), Μακέντα.

Διαιτητής: Σάντρο Σέρερ (Ελβετία).

Διαιτητής VAR: Αλεσάντρο Ντούντιτς (Ελβετία).

Γιώργος Βένης

Διάβασε  Θοδωρής Ζαγοράκης: «Όλη η ομάδα του Euro 2004 ήταν ταπεινή, είχαμε σλόγκαν ''χαμηλά την μπάλα''»