Friday, April 26g-point.gr

ΠΑΟΚ-Λάρισα 82-71: Στο ρελαντί ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-9). Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-26).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τους “ασπρόμαυρους” να κάνουν ακόμη και το +26 (57-31, 25′ λεπτό), με την Λάρισα να μαζεύει την διαφορά, αλλά τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-46). Παρότι η Θεσσαλική ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα με ένα επί μέρους σκορ 25-19, αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 42-26, 63-46, 82-71

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 57-31 (οι 26 πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 25′ λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟκ διακρίθηκαν οι Λοβ και Ντι Λέο (6ρ.) με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Κρουμπαλί (10ρ.) και Χάντσον με 19 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 10% της Λάρισας στα τρίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 32%.
Διαιτητές: Καρδάρης, Τσώνος, Ανδρικόπουλος