Saturday, October 5g-point.gr

ΠΑΟΚ: Mε Τσόλακ και τσαμπουκά…ξανά στον τελικό!

Στον τελικό Κυπέλλου προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, όπου θα συναντήσει στις 21 Μαΐου τον Παναθηναϊκό. Οι «ασπρόμαυροι» χρειάστηκαν την παράταση για να κάμψουν την αντίσταση του Ολυμπιακού, με τον Τσόλακ να πετυχαίνει το χρυσό γκολ, ισοφαρίζοντας αυτό του Ελ Αραμπί

Το παιχνίδι πήγαινε σε χαμηλό τέμπο έως το 60’, με τις ομάδες να έχουν λιγοστές καλές στιγμές. Στη συνέχεια, το ματς πήρε… φωτιά και χάθηκαν εκατέρωθεν φάσεις για το γκολ, που όμως δεν ήρθε έως το τέλος του 90λεπτου. Στο 105’, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να ευστοχεί για το 1-0. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 109’, με τον Τσόλακ να σκοράρει για το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά επικράτησε ένταση, με τον ΠΑΟΚ να μη βιάζεται και τον Ολυμπιακό να μην έχει το καθαρό μυαλό να ψάξει οργανωμένα για το γκολ. Οι προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» δεν απείλησαν και δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου να πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (110’ Κούντε), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (110’ Βρουσάι), Μ. Καμαρά (61’ Καρβάλιο), Μασούρας (87’ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (75’ Αγκιμπού Καμαρά), Τικίνιο (75’ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89’ Σβαμπ),Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46’ Σοάρες / 90’ Τσόλακ), Μουργκ (62’ Μιτρίτσα / 89’ Τέιλορ), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (74’ Ολιβέιρα).