Thursday, April 18g-point.gr

ΠΑΟΚ: Οι παίκτες του Δικεφάλου σήκωσαν το τρόπαιο στο κλειστό της Καλαμάτας

Κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη σερί φορά και πέμπτη συνολικά στην ιστορία του στέφθηκε ο ΠΑΟΚ, νικώντας 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στον συναρπαστικό τελικό του Final-4 της Καλαμάτας.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε μεγάλη ανατροπή απέναντι στους «ερυθρόλευκους», που προηγήθηκαν με 25-18 και σήκωσαν την κούπα, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ράπτη, που πέτυχε 28 πόντους με το εντυπωσιακό 76% στην επίθεση και τον Βαν Ντεν Ντρις να ακολουθεί με 16 πόντους. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Στερν με 19.

Υπενθυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ έκανε το… 2/2 με ανατροπές στο Final-4, αφού με τον ίδιο τρόπο επικράτησε του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό.

Απόλυτα κυρίαρχος ήταν στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός, που έχτισε διαφορά με σερί πέντε πόντων με το… καλημέρα για το 7-4. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο σε 9-8, όμως οι «ερυθρόλευκοι » πήραν ξανά διαφορά ασφαλείας με νέο σερί τεσσάρων πόντων για το 13-8 και έφτασαν με άνεση στο 15-10, εκμεταλλευόμενοι λάθη του «δικέφαλου του βορρά». Ο Ολυμπιακός κράτησε τον ρυθμό ως το τέλος και έκανε το 1-0 σετ με 25-18.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε όλες τις απαντήσεις στο δεύτερο σετ. Ο «δικέφαλος του βορρά» ανέβηκε κατακόρυφα σε σερβίς και μπλοκ, οδηγώντας τον Ολυμπιακό σε εύκολα λάθη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράπτη έφτασε στην ισοφάριση. Με μικρά σερί έχτισε διαφορά τεσσάρων πόντων (5-9) και με νέο σερί έφτασε στο +8 (13-21), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» το μάζεψαν στο -4 (18-22), με όπλο το μπλοκ. Ο Ράπτης σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού, με τον Ιντάλγκο να απαντάει. Με μπλοκ άουτ του Ράπτη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ μπολ και –μετά από λάθος σερβίς του Βαν Ντεν Ντρις- ο ίδιος έκανε το 25-20 για το 1-1 σετ.

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την προετοιμασία του για το ματς με την Μπριζ στην Τούμπα, με τον Μπράντον Τόμας να επιστρέφει σε φουλ ρυθμούς

Το ματς έγινε το… απόλυτο ντέρμπι στο τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει με τρομερή ανατροπή. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, φτάνοντας μέχρι και στο +5 (17-13). Ο «δικέφαλος του Βορρά» ροκάνισε σταδιακά και ισοφάρισε στο 19-19 με επίθεση του Ράπτη, ο οποίος ισοφάρισε ξανά στο 20-20 το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων». Λάθος του Στερν και μπλοκ του Σκριέντοφ έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ (20-22) για πρώτη φορά στο σετ, με τον Ιντάλγκο να μειώνει στον πόντο για τους «ερυθρόλευκους» (21-22). Ράπτης και Γιόρνα διεύρυναν ξανά το προβάδισμα του ΠΑΟΚ (21-24), με τον Ράπτη να τελειώνει το σετ με άσο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-1, ανοίγοντας τον δρόμο για την επικράτηση. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις σε κανένα σημείο, με τον «δικέφαλο του βορρά» να τελειώνει το παιχνίδι με 25-21.