Friday, April 26g-point.gr

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1: «Πάγωσε» την Τούμπα και έγινε φαβορί για πρωτάθλημα!

Με το «διπλό» φεύγει από την κατάμεστη Τούμπα ο Ολυμπιακός, ο οποίος με αυτογκόλ του Γιαννούλη, πήρε τη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ. Μαζί και τους τρεις βαθμούς που τον αποσπούν πλέον στους πέντε από τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Στο πρώτο μέρος, η αναμέτρηση δεν είχε ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ με Βιεϊρίνια και Λημνιό έπαιζε κυρίως από δεξιά, ενώ με πρέσινγκ ψηλά είχε δυσκολέψει την ανάπτυξη του Ολυμπιακού, που με τη σειρά τους οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν στον άξονα. Ο Ραντζέλοβιτς κρατούσε χαμηλά τον Γιαννούλη και ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά ανέβασαν στροφές και στο 42’ είχαν δοκάρι με τον Ελ Αραμπί. paok-osfp

Στο δεύτερο μέρος, ο Φερέιρα άλλαξε διάταξη προσπαθώντας να βρει η ομάδα του το γκολ. Όμως στο 49’ ο Τσιμίκας σούταρε, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, η άμυνα του ΠΑΟΚ βρέθηκε προ εκπλήξεως, ο Ραντζέλοβιτς γύρισε την μπάλα και από τον Γιαννούλη πήγε στα δίχτυα για το 0-1. Δυο λεπτά μετά, ο Βαρέλα ισοφάρισε σε 1-1. Τελικά, όμως, το γκολ δεν μέτρησε.  Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ ήταν νευρικός και έκανε πολλά λάθη ενώ ο Ολυμπιακός δεν ανησυχούσε ιδιαίτερα. Το 0-1 παρέμεινε ως το τέλος με τους παίκτες του Μαρτινς να είναι οι μεγάλοι θριαμβευτές.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίτσιο (75’ Ελ Καντουρί), Λημνιός (82’ Λάμπρου), Πέλκας (64’ Άκπομ), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά (91’ Γκασπάρ), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (83’ Μασούρας), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (69’ Χασάν)