Sunday, April 28g-point.gr

ΠΑΟΚ…όνειρο ζει, μην τον ξυπνάτε τώρα!Σε μία μυθική βραδιά στην Τούμπα ισοπέδωσε με 5-1 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ!

Με το μαχαίρι στα δόντια και το μάτι να γυαλίζει, ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι πρόκρισης! Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε την κορυφαία εμφάνιση των τελευταίων ετών και κατάπιε στην Τούμπα την τραγική (από όλες τις απόψεις) Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 5-1, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τα προημιτελικά του Conference League αφού κάλυψε και με το παραπάνω την ήττα του με 2-0 στο πρώτο ματς.
Για δεύτερη φορά στα τελευταία τρία χρόνια στους «8» της διοργάνωσης οι «ασπρόμαυροι» (15/3, 15:00 η κλήρωση), συγκλονιστική εμφάνιση από τον Κουλιεράκη που είχε συμμετοχή σε τρία γκολ και έσβησε τους Κροάτες.
Πώς ξεκίνησαν
Ο Κοτάρσκι ήταν κάτω από τα δοκάρια για τον ΠΑΟΚ και τετράδα στην άμυνα οι Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης και Μπάμπα. Οι Μεϊτέ, Σβαμπ ήταν το δίδυμο στον άξονα με τον Τόμας στην κορυφή της επίθεσης και τριάδα πίσω τους Τάισον, Κωνσταντέλια και Αντρίγια Ζίβκοβιτς.
Η Ντιναμό ξεκίνησε με τον Νέβιστιτς στο τέρμα και τους Πέρκοβιτς, Καθρίν, Μπερνάουερ και Ριστόφσκι στην τετράδα της άμυνας. Ο Σούσιτς με τον Μίσιτς ήταν στη μεσαία γραμμή και ο Μπατουρίνα μπροστά τους. Ο Χόξα με τον Σπίκιτς ήταν στα άκρα και ο Πέτκοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.
Φουλ επίθεση από την αρχή
Ο ΠΑΟΚ ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο όπου πραγματοποίησε την κορυφαία φετινή του εμφάνιση. Από το ξεκίνημα η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κυριάρχησε, με την Ντιναμό να περιμένει στο μισό γήπεδο. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 15’ όταν ο Νέβιστιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Κουλιεράκη ενώ στο 19’ ο Ζίβκοβιτς σούταρε ψηλά μέσα από την περιοχή. Κωνσταντέλιας και Κουλιεράκης είχαν ακόμη δύο πολύ καλές στιγμές στα επόμενα λεπτά, μέχρι να ανοίξει ο χορός των γκολ.
Την έβαλε στα δίχτυα
Από κόρνερ του Ζίβκοβιτς στο 27’ ο Κουλιεράκης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπάμπα από κοντά με ακόμη μία έβαλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Έξι λεπτά μετά ο ασταμάτητος Κουλιεράκης βρέθηκε στην επίθεση, έπιασε ένα σουτ από μακριά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού υπήρξε κόντρα που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο του Νέβιστιτς. Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε ούτε μετά το 2-0 και έφτασε και σε σκορ πρόκρισης στο 42’ όταν ο Κωνσταντέλιας έκανε τη σέντρα και ο Μπράντον με κεφαλιά-ψαράκι έβαλε φωτιά στην Τούμπα για το 3-0.
Έβγαλε αντίδραση η Ντιναμό
Αντίθετα με το πρώτο, η Ντιναμό μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στην πρώτη της ευκαιρία βρήκε δίχτυα. Από αδράνεια του Κεντζιόρα στο 49’ η μπάλα στρώθηκε στον Χόξα που με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-1 και έφερε την πρόκριση στα ίσια. Τέσσερα λεπτά μετά μάλιστα οι Κροάτες άγγιξαν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Κοτάρσκι νίκησε τον Σπίκιτς σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Το μομέντουμ ήταν με την Ντιναμό που με Μπατούρινα και Χόξα είχε ακόμη δύο πολύ μεγάλες στιγμές, με τον Κοτάρσκι να σώζει στη δεύτερη με εξαιρετική επέμβαση.
Την ισοπέδωσε…
Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει τα πάνω του και από ακόμη μία στημένη φάση πέτυχε σκορ πρόκρισης. Στο 72′ συγκεκριμένα, ο Ντεσπόντοφ που λίγο νωρίτερα είχε μπει αλλαγή, εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Κουλιεράκης με το στήθος έκανε το 4-1 από κοντά. Οσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι άφηναν όλο και περισσότερους χώρους όπως ήταν λογικό, με τον Μουργκ να χάνει μυθική ευκαιρία στο 83′ για να τελειώσει την πρόκριση, κάτι που συνέβη λίγο αργότερα. Ο Σαμάτα βρήκε τον Ντεσπόντοφ στην κόντρα, εκείνος έβαλε πλάτη τον Μίσιτς που τον ανέτρεψε και κέρδισε πέναλτι. Ο Ζίβκοβιτς το εκτέλεσε εύστοχα και με 5-1 ο ΠΑΟΚ πέρασε πανηγυρικά στους «8» στέλνοντας σπίτι της την Ντιναμό που ήθελε και… τελικό.
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Ότο 77’), Σβαμπ (Οζντόεφ 82’), Μεϊτέ, Τάισον (Ντεσπόντοφ 67’), Κωνσταντέλιας (Μουργκ 77’), Αντρίγια, Μπράντον (Σαμάτα 77’).
Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Πέρκοβιτς (Ογκιγιάρα 80’), Μπερνάουερ Τεοφίλ-Κατρίν, Μίσιτς, Σούτσιτς , Μπατούρινα, Σπίκιτς (Κανέκο 74’), Χότζα (Βίντοβιτς 80’), Πέτκοβιτς.

Διάβασε  Κουλιεράκης: «Δεν έχει τελειώσει ακόμα κάτι για τον τίτλο - Όποιος έχει τον περισσότερο τσαμπουκά με ΑΕΚ θα κερδίσει»