Thursday, April 25g-point.gr

ΠΑΟΚ: Όταν πάλεψε να γυρίσει το ματς…φρόντισαν οι “γκρίζοι λύκοι” για τον νικητή!

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 68-78 από τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της  Basket League.

Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε χωρίς τον Γκάρετ, ο οποίος δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού.Στο σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου στοίχισαν δύο παράγοντες. Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και το πολύ μέτριο ποσοστό στις βολές.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι με τους Μορέιρα και Χρυσικόπουλου, προηγήθηκε με 4-0. Ο Στρέλνιεκς από την άλλη πέτυχε 7 σερί πόντους για την ομάδα του, ωστόσο δύο τρίποντα του Γκος, ήταν υπεύθυνα για το 13-7 στο 6′. Ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι πολύ καλός στην επίθεση, αλλά από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εξίσου λύσεις στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 19-16.

Στην δεύτερη περίοδο ο Δικέφαλος σημείωσε μόλις ένα πόντο σε τρία λεπτά και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό (με τρίποντα των Ουλίαμς Γκος και Παπανικολάου) να προηγηθεί με 20-22. Σε εκείνο το σημείο επέστρεψε στο παιχνίδι ο Φιλ Γκος, ο οποίος με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το 26-22, αλλά ο Σπανούλης με άλλα δύο του απάντησε για το 26-28 στο 16′. Επιθετικά όλος ο ΠΑΟΚ, περίμενε πράγματα μόνο από τον Γκος (16π. στο ημίχρονο), καθώς κανείς άλλος δεν βρήκε ρυθμό και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-41.

Το μεγάλο πρόβλημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο τομέας των ριμπάουντ, εκεί όπου μάζεψε 11 σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν 26!

Ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην επανάληψη και με βάση την άμυνα του, κατάφερε και μείωσε σε 40-44 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός  βρήκε μεγάλα σουτ και προηγήθηκε με 40-49 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε. Κατάφερε και επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης, αφού μείωσε σε 52-55, 44″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 54-55.

Διάβασε  ΛΑΜΙΑ-ΠΑΟΚ (17:00, Cosmote Sport 1):Βαθμολογικό ενδιαφέρον μονάχα για τον Δικέφαλο

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με δύο τρίποντα. Τέπιτς και Πρίντεζης έκαναν το 57-58, με τους φιλοξενούμενους στην συνέχεια να πετυχαίνουν 11 αναπάντητους πόντους και να προηγούνται με 57-66 στο 35′. Σε εκείνο το σημείο, ήρθε και μια τεχνική ποινή στον Παπαθεοδώρου για να τελειώσει οριστικά το ματς. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει και γνώρισε την ήττα με 68-78.

Καρακατσούνης, Σώμος και Ανδρικόπουλος έκαναν ότι μπορούσαν, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να πάρει ο Oλυμπιακος τη νίκη! Δικαιότατες οι αποδοκιμασίες του κόσμου προς τα πρόσωπά τους…