Saturday, September 21g-point.gr

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ:Επική ανατροπή με υπογραφή του Σάστρε!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-1 με ανατροπή τον ΠΑΟ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League 1, στο γήπεδο της Τούμπας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ωραία εκτέλεση και το έκτο φετινό γκολ του Παλάσιος μόλις στο 6’, αλλά κατάφεραν να ακολουθήσουν το πλάνο τους για τουλάχιστον 75 λεπτά.

Οι δύο αναγκαστικές αλλαγές που έκαναν, όμως, σε συνδυασμό με το ότι οι Θεσσαλονικείς -που είχαν δοκάρι στο 25’ σε κεφαλιά του Τσόλακ– ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη, έφεραν και την «επαναφορά» τους.

Καθώς ο Ίνγκασον ισοφάρισε με περιπετειώδη τρόπο στο 77’, ενώ ο Σάστρε με φοβερό σουτ στο 88ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τις οκτώ νίκες στα τελευταία εννιά ματς και έμεινε στο -9 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη διαδοχική του ήττα με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (64′ Σίντκλεϊ), Κούρτιτς (82΄Σβαμπ), Τσιγγάρας (64′ Μιτρίτσα), Ντόουγκλας, Μουργκ (46′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (64′ Άκπομ).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (68′ Αγιούμπ), Λούντκβιστ (41′ Βιτάλ), Αϊτόρ (80′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (80′ Καρλίτος), Ιωαννίδης (68′ Γκατσίνοβιτς).